Egy kutató különös feladatot adott két, egymásnak eresztett öntanuló rendszernek. Az eredményre a legvadabb stílusban alkotó művészek is büszkék lennének.

Robbie Barrat még alig került ki a középiskolából, de már egy stanfordi kutatólaboratórium munkatársa. A fiatalember teljesen autodidakta módon kezdte kitanulni a mesterséges intelligencia tudományát, köszönhetően annak, hogy a nagy cégek sorra nyitják meg kódjukat, hogy azokon bárki tudjon gyakorolni, fejleszteni. A tehetséges programozó tavaly egy gép által költött rapszámmal került a hírekbe, legújabb elfoglaltsága pedig az, hogy a mesterséges intelligenciával festet aktokat.

Picasso és Dalí is csettintene

A projekthez az alapot egy jó adag régi festmény szolgáltatta. Ezen az információbázison dolgozott két külön mesterséges ideghálózat. A "generatív ellenséges hálózat" (generative adversarial networks, GAN) technológia lényege, hogy az algoritmusok versenyeznek egymással. Az első felel a képek megalkotásáért, a másodiknak pedig ki kell szúrnia azt, hogy az egy valódi, ember által festett alkotás-e, vagy a "rokon" kreálmánya.

Az algoritmusok a kapott eredmények alapján folyamatosan finomítanak saját döntéseiken, így egymást trenírozva, sokszoros iterációt követőn egyre jobb képeket kaphatunk. Ahogy azt az alábbi képeken is látni, a számítógép egyelőre meglehetősen elvontan alkot, ám a felkavaróan érdekes digitális festmények lassan simán kikerülhetnek egy múzeum falára.

 

 

Arra a különös jelenségre, hogy az MI miért rajzol folyton sárga-lila amőbaszerű foltokat a fejek helyére, egyelőre maga a projektgazda sem volt képes rájönni. Az viszont biztos hogy a bizarr ábrázolásmód nem most először köszön vissza a gépi tanulás területén.
 


A Google-nél például igen érdekes eredményeket hozott az a kísérlet, amikor az algoritmusnak egy képet adtak, hogy aztán abból kiindulva "szabadon engedje a fantáziáját". A gépi tanulással felvértezett kód néha egészen pszichedelikus, ugyanakkor megkapó végeredményre jutott.

Rapben is jó

A végére mindenképpen érdemes kitérni Barrat tavalyi ötletére is, ami tulajdonképpen egy középiskolás programozói klubon kötött fogadáson alapult. Az ott lévők közül ugyanis nem mindenki osztotta Barrat nézetét arról, hogy a gépi intelligencia idővel mindenféle emberi feladatot képes lesz ellátni. Állítása alátámasztására a következő foglalkozáson már egy olyan rapszámmal érkezett, amelyet a Kanye West munkásságán "táplált" algoritmus készített. Az eredménybe alább lehet belehallgatni.

Cloud & big data

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.