Learn with Google AI névre keresztelték azt az új oldalt, melyen gyakorlatilag bárki talál magának érdekességet, tanulnivalót a mesterséges intelligencia kapcsán. A Mountain View-i vállalat úgy osztotta meg a téren eddig megszerzett információit, hogy majdnem minden szinten, az MI témában első lépéseiken túl levőktől egészen a profikig, mindenki találhat magának hasznos olvasni, avagy tanulnivalót.
Eredetileg belső képzésekhez készültek az anyagok
Nagy tapasztalata van már ezen a téren a Google-nek, hiszen azokat a kurzusait tette elérhetővé az internetezők számára, amelyeket korábban belső képzéseire használt. Eredetileg ugyanis a Google saját mérnökei tudásának fejlesztésére hozta létre az oktatóanyagokat, amelyek a leírás szerint gyors tempójú, gyakorlatilas bevezetést kínálnak a gépi tanulás alapjaiba az alkalmazottak számára.
A vállalat lépésével igyekszik a korábban megfogalmazott AI First koncepciót tovább vinni. Ezt a következőképp fogalmazta meg a Google szakértője, Zuri Kemp: "A mélytanulással foglalkozó, fejlett bemutatókat és a TensorFlow-ról információkat vadászó szakértőktől az érdeklődő kezdőkig, akik első lépéseket teszik meg a mesterséges intelligenciával való ismerkedés útján, bárki találhat magának a Google szakértői által készített oktatási anyagokat itt".
Az oldalon elérhető Machine Learning Crash Course (MLCC) oktatóanyag a gépi tanulásról többet tudni akarókat célozza. Gyakorlati megközelítésű, interaktív vizualizációval segíti a tanulást, videós útmutatói segítik a témában való könnyebb elmélyülést, árulta el Kemp.
Az ingyenes Learn with Google AI kurzusokat eddig több mint 18 ezer Google alkalmazott vette igénybe, az így szerzett tudást pedig változatos módon használták fel. A Daydream headsetek kamerái közti együttműködés összehangolására, a Google Earth-ben való virtuális valósággal foglalkozó projektek létrehozására és a YouTube videók minőségének intelligens fejlesztésére egyaránt hasznosnak bizonyult a közzétett tudásanyag.
Azzal, hogy közkinccsé tette az általa felhalmozott MI-jellegű tudását a Google, nem ért véget a nagy osztogatás. A vállalat közlése szerint ugyanis ez csak az induló ajánlat volt, a következő hónapokban még jó néhány egyéb kurzus és dokumentáció válik nyilvánossá.
Önfejlesztésre is képes Google MI
Egy ideje már fejlesztései egyik legfontosabbikaként kezeli az amerikai keresőóriás a mesterséges intelligenciát. Számos területen tudja ugyanis kamatoztatni az itt elért eredményeket, beleértve a Google DeepMind-ot. Utóbbi projekt ambiciózus küldetése, hogy "megfejtse az intelligenciát", vagyis létrehozza a megfelelően hatékony, általános felhasználású tanuló algoritmusokat, egyúttal formalizálja az intelligencia fogalmát, és ezen keresztül segítsen megérteni az emberi elme működését is.
A DeepMind 2016-ban speciális képzést kapott, így akár 15 százalékkal is fokozhatja az adatközpontok fogyasztás-optimalizálásának hatékonyságát. Ebben az esetben kifejezetten a hűtési rendszer finomhangolására használta a Google az algoritmusokat, árulta el Demis Hassabis, a DeepMind társalapítója egy New York-i, mesterséges intelligenciával foglalkozó konferencián. "Körülbelül 120 adatközponti változót felügyel. A ventilátorokat, a hűtési rendszert, az ablakokat és sok minden mást" – közölte a szakember.
Nagy esély van arra is, hogy e sorok olvasója szintén használja a Google MI-jét valamilyen módon. Nem csupán azért, mert mindenkinek a telefonjába beköltözhet a cég mesterséges intelligenciája, hanem például a Gmail vagy az üzleti felhasználásra tervezett G Suite részeként megújult Hangouts is a felhasználók keze alá dolgozik a technológia segítségével.
A Google egyébként egészen odáig ment, hogy önmagánál jobb MI-t hozott létre a vállalat MI-je. Tavaly májusban a Google Brain kutatói bejelentették az AutoML létrehozását – ez a mesterséges intelligencia azáltal emelkedik ki a mezőnyből, hogy képes saját mesterséges intelligenciák létrehozására. Az AutoML aztán az év végére olyan mesterséges intelligenciát alkotott, amely saját magánál jobban teljesít, vagyis az emberi programozás hatékonyságát felül tudta múlni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak