A dél-koreai elektronikai óriás megtorpanni látszik. Az okostelefonos piac telítődését megszenvedte a bevétel.

Kijöttek a Samsung Electronics legutóbbi negyedévének számai, és sokáig kell bennük bogarászni, mire igazán pozitív eredményekre bukkan az ember. Azt, hogy most nem lesz parádé, már egy szűk hónapja lehet tudni, amikor is a vállalat kiadta előzetes várakozásait. Temetni persze még nem kell a dél-koreaiakat, de a helyzet nem annyira rózsás, mint néhány hónappal ezelőtt.

Kevesebb maradt a kasszában

Ázsia egyik legjelentősebb gazdasági szereplője áprilistól június végéig 58,5 ezer milliárd wont számlázott, ami 52,3 milliárd amerikai dollárnak felel meg. A forintban felfoghatatlanul nagy összeg azonban nem nyűgözött le senkit, hiszen egy évvel ezelőtt 61 ezer milliárd won folyt be, azaz az értékesítés éves szinten 4 százalékot esett.

Nettó profit szempontjából sincs különösebb ok az örömre. A 11 milliárd wonnál valamivel nagyobb nyereség ugyanis egy hajszállal elmarad a tavalyi év hasonló időszakában elért eredménytől. Bár a különbség nem jelentős, és ráadásul mindez kevesebb forgalom mellett jött össze, akkor sem mutat jól, hogy szűk két éve ez volt az első olyan jelentés, ahol a profit nem tudott nőni éves összevetésben.

Halló, veszi még valaki?

A világ okostelefonjainak nagyjából ötödét gyártó Samsungnak nagyon nem tett jót, hogy a korábban fékeveszetten dübörgő globális piac inkább csak vergődik mostanság. És bár év elején voltak biztató jelek, a fogyasztókat egyre nehezebb rávenni arra, hogy költekezzenek. Kínában egyenesen földbe állt a piac, és amit ott sikerül eladni, az is jobbára a feltörekvő helyi cégek, mint például a Huawei és a Xiaomi termékköréből kerül ki.

Ami konkrétan a második negyedévet illeti, a mobilos részleget nem tudta megtolni a Galaxy S9. Úgy tűnik, az év elején bemutatott, kezdetben jó számokat hozó új készüléket már nem kapkodták szét a megjelenést követő hónapokban. A zászlóshajó szerény teljesítménye miatt az üzletág forgalma 20 százalékkal esett, az üzemi eredmény pedig 4 ezer milliárdról 2,7 ezer milliárd won alá zuhant.

Az üzletágon talán valamit segíthet majd az év második felében, hogy most augusztusban érkezik az új Galaxy Note, illetve az is, hogy a fejlesztők gőzerővel dolgoznak azon, hogy megtalálják az elkövetkező évek nagy dobását, amivel újra tarolni lehet a területen. Egy ilyen lehet a jó régóta emlegetett, és talán lassan már tényleg kereskedelmi forgalomba is kerülő hajlékony kijelző.

Azért nem minden fekete

A Samsung negyedévét egyértelműen az immár hagyományosan erősen szereplő csipgyártó divízió mentette meg. A DRAM és NAND modulokból nem győznek eleget készíteni a koreaiak. A vállalat teljes bevételeinek harmadát adó részleg majdnem két éve minden egyes negyedévben rekord profitot tud jelenteni. (Persze ez nem csak a Samsung érdeme, hiszen az egész félvezetőpiac nyerésben van.)

A harmadik negyedéves várakozások az összbevétel visszaesése ellenére is pozitívak. Ezt elsősorban arra alapozzák, hogy a félvezető és kijelző üzletág forgalma tovább erősödhet.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.