Másfélszeresére nőtt a dél-koreaiak üzemi eredménye, többek közt a szépen fogyó okostelefonoknak köszönhetően.

Ugyan a végleges adatok még nem állnak rendelkezésre, de a Samsung előzetes becslése szerint ismét sikerült túlszárnyalniuk önmagukat. A dél-koreai elektronikai konszern rekordprofitról számolt be az idei év első negyedében.

Mennyi az annyi?

A január 1-től március 31-ig terjedő időszak során összesen 14,7 milliárd dolláros üzemi nyereséget sikerült előállítani a tavaly lefejezett vállalatnál. Ez durván másfélszer annyi, mint amit egy évvel korábban produkáltak. 2017 első negyedében ugyanis 9,3 milliárd dolláros üzemi eredményről tudott beszámolni a Samsung.

Nem pusztán a nyereség érdemel elismerést, hanem annak szintje is tekintélyt parancsol. A közel 15 milliárd dolláros profithoz ugyanis 56 milliárd dollárnyi bevétel társul, vagyis a nyereségráta meghaladja a 25 százalékot.

Ezt főleg a legújabb okostelefonjának köszönheti a vállalat. A Samsung Galaxy S9 és S9 Plus – annak ellenére, hogy inkább csak ráncfelvarrás lett az elődhöz képest, mintsem forradalmi újdonság – derekasan helyt állt a kasszáknál, pedig csupán pár hete van a piacon. Ebből következően várhatóan jelentős lökést fog adni a vállalat második negyedéves eredményének. Különösen úgy, hogy a készülék egyáltalán nem olcsó, sőt, kifejezetten drága. Egyes konfigurációkban akár az ezer dollárt is megközelíti az okostelefon árcímkéje.

Az 5,8 és a 6,2 inches képátlóval bíró készülékek kijelzői ugyanazzal a 2960x1440 pixeles felbontással rendelkeznek, és vastagságuk is azonos. Az alapmodell egykamerás kialakításához képest a Plus verzión két 12 megapixeles fénygyűjtő elem kapott helyet. A 4K-s videókat is készíteni képes megoldás ezáltal sokkal jobban teljesít gyenge fényviszonyok között. Processzorfronton a Qualcomm vadonatúj Snapdragon 845 lapkáját találjuk a Samsung okostelefonjaiban, illetve az európai piacon a vállalat saját tervezésű Exynos 9810-es CPU-jával szerelt modellek érhetők el. Memóriában a kisebb változat 4, a Plus kiadás 6 GB-tal gazdálkodhat, amiben így kényelmesen elterperszkedhet a legújabb Android (Oreo).

Borúra derű

Visszatérve a pénzügyi eredményekre, a Samsung teljesen kilábalni látszik a korábbi akkumulátorbotrányból. Már a 2017-es év is remekül sikerült a vállalat számára. Tavaly összesen 50 milliárd dolláros üzemi nyereséget tudtak felmutatni, közel duplázva a 2016-os 27 milliárdos eredményhez képest.

Igaz, 2016-ot nem írták piros betűkkel a cég történelemkönyvébe, hiszen a Samsung Galaxy Note 7 energiatároló telepeinek kétszeri visszahívása, mely másodszor az összes, eladott készülék végleges begyűjtését is jelentette, nagyon megtépázta a vállalatot. 2016-ban a memóriagyártás vitte a hátán a dél-koreaiakat.

Természetesen most is hozzátettek az eredményekhez a komponensgyártó részlegek, de szintén szépen teljesít az OLED-gyártó divízió. Utóbbi nem csak a vállalat saját okostelefonjai miatt pörög: a Samsung sokat köszönhet az Apple-nek is. Utóbbi iPhone X-ében alkalmazza a szerves anyagokra alapuló fénymegjelenítő diódákat alkalmazó display-t.

Elpusztíthatatlan a Samsung?

Amint arról tavaly szeptemberben beszámoltunk, Jon Bu-Kün (Yoon Boo-Keun), a Samsung társvezetője, a Samsung elektronikai részlegének feje szokatlan őszinteséggel beszélt arról, hogy súlyos következményei lehetnek vállalata jövőjére nézve Csaj J. Li (Jay Y. Lee) elítélésének. Mint ismert, Lit öt év börtönbüntetésre ítélték Dél-Koreában. A 49 éves Samsung-vezér még 2017 februárjában került előzetes letartóztatásba vesztegetés, sikkasztás és hamis tanúzás vádjával.

A Samsung szerencséje, hogy Jon már 2012 óta foglalkozik az elektronikai üzletág vezetésével. Csaj börtönbe vonulása így rövid távon nem érinti az egyébként nagyon sikeres részleget, melyet látszólag semmi nem tud megrengetni (még egy több milliárd dolláros akkumulátor-visszahívás sem).

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.