Kínában továbbra is a hazai gyártók házi bajnoksága zajlik, de a teljes forgalom az öt évvel ezelőtti szintre zuhant.

A Canalys becslése szerint a kínai okostelefon-piac az idei első negyedévben minden idők legnagyobb visszaesését könyvelhette el: a 91 millió eladott készülék éves összehasonlításban 21 százalékos csökkenést jelent. A tíz legnagyobb szállító közül nyolcnak csökkent a forgalma, közülük hárman – Samsung, Gionee, Meizu – pedig kevesebb mint fele annyi okostelefont adtak el az év első három hónapjában, mint 2017-ben.

A piacvezető Huawei ezzel szemben 2 százalékos erősödéssel tudta le a kínos időszakot, és már az első negyedévben a piac közel negyed részét tudhatta magáénak. A Xiaomi ehhez képest valósággal szárnyalt: a korábbi ötödik legnagyobb gyártó 37 százalékkal több okostelefont értékesített az előző év megfelelő időszakához képest, és ezzel leszorította a lista negyedik helyéről az Apple-t. A harmadik és negyedik Oppo és Vivo 10 százalék körüli csökkenéssel számolhat.

Mindezek alapján elmondható, hogy a négy vezető kínai gyártó részesedése a teljes piac látványos visszaesése közepette is növekedett, vagyis a legnagyobb vesztesek az "egyéb" kategóriába sorolt márkák voltak – ahová a Canalys statisztikájában most már az Apple is tartozik. A vezető négyes a teljes piac közel háromnegyed részén (egész pontosan 73 százalékán) trónol, amelyre a piackutató szerint már nem igazán jellemző az egészséges verseny.

A konszolidációból a legnagyobbak profitálnak

A Canalys elemzése alapján a gyártók egyre élesebb küzdelme azt eredményezte, hogy azok elkezdték lemásolni egymás termékportfólióját, sőt piacraviteli stratégiáját is. A marketing és az értékesítési csatornák menedzsmentje azonban egy Kína méretű régióban irtózatosan költséges dolog, amit csak a legnagyobbak bírnak el – a Huawei, az Oppo a Vivo vagy a Xiaomi éppen ezért megtalálják a számításukat a zsugorodó piac konszolidációjában, szemben a kisebb gyártókkal.

A kínai okostelefon-piac két egymást követő negyedév csökkenése után április és június között már ismét növekszik valamelyest, amit a vezető márkák új csúcsmodellekkel igyekeznek meglovagolni. A túlkínálatot ennek ellenére már nagyon igyekeznek elkerülni, a Canalys szerint pedig egy stagnáló időszakot követően az érdemi növekedés feltétele a K+F tevékenység ismételt fókuszba állítása lesz, ahova a marketingköltségek egy részét is átcsoportosítják.

Kínában egyébként 2010 óta első ízben 2017-ben esett vissza az okostelefonok forgalma, amelynek a Canalys elemzése szerint az 5G-képes készülékek 2019-ben esedékes megjelenése ad majd lendületet. Eközben a nagy gyártók igyekeznek belépni az orosz vagy a japán piacra is, miközben erősíteni próbálják jelenlétüket Délkelet-Ázsiában. Kína 2012 óta számít a világ legnagyobb okostelefon-piacának, ahol az USA már csak a harmadik, miután a szállítások volumenét tekintve 2017 harmadik félévében a négyszer népesebb India is megelőzte.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.