A tavalyi rekordnövekedést idén újabb erősödés követi, a gyártók 2022-ben már közel 500 milliárd dolláros piacon osztozkodhatnak.

Idén már 450 milliárd dollár közelébe ér a világ félvezetőpiaca, amely harmadik egymást követő évben tapasztalhat egyre jobb értékesítési mutatókat. Tavaly különösen jó évet zárhattak az ágazat szereplői, egy év alatt 24 százalékot nőtt a piac, idén pedig már most 7,7 százalékos bővülést vetít előre az IDC jelentése.

Megállíthatatlan a memóriamodulok menetelése

Az amerikai kutatócég 5 éves előrejelzése is pozitív irányba mutat, 2022-ig átlagosan évi 2,9 százalékos hegymenet marad ebben piacban, a periódus végén a forgalom elérheti a 482 milliárd dollárt.

A tavalyi évet a memóriamodulok bolygatták meg, köszönhetően a mobil eszközök generálta erőteljes keresletnek és a limitált készleteknek. A kialakuló hiány felhajtotta az árakat. A Gartner számításai szerint a NAND flash modulok 17 százalékkal, a DRAM-oké pedig 44 százalékkal drágultak. A mobiltelefon-gyártásban már több DRAM-ot használnak fel, mint a PC-gyártásban.
A DRAM és a NAND memóriakategóriák értékesítése 73, illetve 49 milliárd dollárral nőtt, ami százalékosan 77, illetve 52 százalékos bővülést jelentett. Az egyéb félvezetők piaca önmagában "csupán" 12 százalékot javult. Utóbbi kategóriában az idén 11 milliárd dollárral 302 milliárd dollárra emelkedhet az ágazat szereplőinek a bevétele.

A DRAM és NAND memóriák gyártói ebben az évben is nagyobb bevételre számíthatnak, aztán jön három szűk esztendő, amikor visszaesik az értékesítés, hogy 2022-ben, ha szolid mértékben is, de ismét erőre kapjon.

A memóriacsip-gyártók növelték a piaci részesedésüket

Ami a piaci szereplőket illeti, a jelenlegi világelső Samsung Electronics már tavaly letaszította a trónról az Intelt, összességében is növelte a memóriagyártók presztizsét, ezt a kategóriát a top ötben már hárman is képviselik az egy évvel korábbi kettővel szemben. Tovább nőtt a bevételkoncentráció is, a világ tíz legnagyobb félvezetőgyártója már a globális forgalom 60 százalékát képviseli szemben a 2016-os 56, illetve a 2015-ös 53 százalékkal.

A félvezetőipar piaci konszolidációja is felerősödhet a következő években, az ágazat szereplői időnként elhúzódó felvásárlásokkal is igyekeznek újabb növekedési területeket találni. A technológiai változások generálta lehetőségek között pedig egyebek mellett a gépi tanulást, illetve az önvezető rendszereket említik az elemzők, mint amelyek a növekedés motorjai lehetnek a következő évtizedben.  

Az autóipar és az egyéb ipari felhasználók fűtik leginkább a soron következő öt évben a félvezetőipari növekedést. Az előbbire átlagosan 9,6, utóbbi 6,8 százalékos bővülést jeleznek előre a szakértők.  

Ezzel szemben a számítógépipari félvezetőkereslet idén 4 százalékkal csökken, a 2022-ig terjedő időszakban pedig átlagosan évi 0,7 százalékot zsugorodik, kivéve az SSD-ket, ahol idénre még kétszámjegyű, 2022-ig pedig átlagosan közel 10 százalékos éves bővülés várható.

Ami az egyes felhasználási területeket illeti, a félvezetőipar mobilkommunikációs szegmensből származó bevételei idén 5,5, ötéves távlatban évi 5,8 százalékkal gyarapodhatnak. A 4G-képes mobiltelefonokba szükséges modulok iránti kereslet az idén még 10,9 százalékkal nőhet, az elkövetkező öt évben pedig 3,1 százalékos éves ütem valószínűsíthető. Az 5G a következő évtized közepére már meghatározó keresleti elemmé növi ki magát a félvezetőpiacon.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.