Valósággal felrobbantotta a cég részvényárfolyamát a Facebook első negyedéves üzleti jelentése. Úgy tűnik, nincs az a súlyos adatkezelési incidens, vagy kétes aktivitás, amely meg tudná rengetni, vagy akár csak lassítaná Mark Zuckerberg birodalmának gőzhengerszerű terjeszkedését.
Minden rakott szekérre fér még
A Facebook esetében a pénzügyi mutatóknál is fontosabb a felhasználói tábor méretének alakulása. Ugyan hazai pályán, azaz az USA-ban gyakorlatilag másfél éve befagyott a létszám, a világ többi táján még mindig akad besorozható friss állomány. A naponta aktív felhasználók száma éves összevetésben közel 8 százalékkal tudott nőni. Ez különösen annak fényében komoly teljesítmény, hogy a közösségi hálózat mára már tényleg mindenhová befészkelte magát, és a legtöbb fejlett régióban alig akad már potenciálisan megnyerhető új ember. A havonta aktívak csoportja még jobban, 11,5 százalékkal bővült egy év alatt, és már karcolja a 2,4 milliárdos létszámot.
Naponta aktív Facebook-felhasználók táborának alakulása régiónként (forrás: Facebook)
Ami a pénzt illeti, ott még kedvezőbben alakult a helyzet. A negyedéves bevétel megközelítette a 15,1 milliárd dollárt, ez pedig 26 százalékkal több, mint a tavalyi hasonló időszakban elért eredmény. Hogy a dolog még kedvezőbb legyen, az előzetes elemzői várakozások "csak" 15 milliárdra számítottak ezen a soron, azaz a cég túltejesítette a piaci várakozásokat.
A profitabilitás viszont megszenvedte a korábbi évek zűrös ügyeit. Egyrészt a nem kívánt tartalmak szűrésére bevetett eszközök és extra munkaerő megemelte a költségoldalt, másrészt a cég a negyedévre már bekönyvelt egy 3 milliárd dolláros büntetési tételt, ami a Cambridge Analytica-botrány miatt a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission – FTC) által indított vizsgálat lezárásának lehet az ára. Már ha egyáltalán ennyivel megússza a Facebook.
Ha ezt a hatalmas egyszeri tételt nem vizsgáljuk, akkor a nettó nyereség sem alakult rosszul. A megtisztított egy részvényre jutó profit 1,89 dollár jön ki, ami 20 centtel haladja meg a 2018-as szintet, és nem mellesleg magasan veri az előzetes elemzői konszenzus 1,63 dolláros várakozását.
Mellényzsebből kifizetik
A fenti adatokat látva még az sem fogja nagyon megrengetni a céget, ha az FTC-vel tető alá hozandó megállapodás végül a most félretett összegnél akár lényegesen nagyobb is lesz. Úgy hírlik, a büntetés elérheti akár az 5 milliárd dollárt is. Utóbbival egyébként a Facebook egy kétes értékű rekordot állítana fel, hiszen az amerikai hatóság soha nem szabott még ki ilyen magas bírságot.
A befektetőket (és a hirdetőket) viszont láthatóan nem zavarják a botrányok: a számok nyilvánosságra kerülését követően kétszámjegyű emelkedést produkált a részvényárfolyam, és átlépte a 200 dolláros szintet. Ilyen magas árra tavaly nyár közepe óta nem volt példa, amikor is az amerikai technológiai cégek papírjai általános gyengülésbe kezdtek.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak