A MIT Technology Review szerkesztősége idén is összeállította technológiai toplistáját.

Talán nem véletlen, hogy idén egy nem szorosan informatikai, de mindenképpen csúcstechnológiai eredmény került a MIT Technology Review éves toplistájának az élére. A szaklap szerkesztősége két évtizede minden év elején összeállítja azt a tíz technológiai vívmányt, amely az adott évet szerintük meghatározza majd. Az idei lista élére érthető okokból az mRNS-technológia került, melynek segítségével elképesztő gyorsasággal sikerült kifejleszteni védőoltást a COVID-19 ellen. A technológia, amivel kapcsolatban itthon leggyakrabban az eljárás egyik kidolgozójának, Karikó Katalin biokémikus kutatónak a neve hangzik el, további betegségek végleges leküzdésében is kulcsszerepet kaphat: sokan vélik, hogy ezzel az eljárással a HIV ellen is lehet majd hatékony vakcinát gyártani, írja a tudományos magazin.

A listát amúgy az IT területéről érkező technológiák uralják, közülük azonban több is a koronavírus-járványnak köszönheti sikerét.

Távol a világ zajától

Két technológiát egyértelműen a COVID emelt magasba. Az emberek fizikai kapcsolatának nyomon követését biztosító technológiák közül az először Szingapúrban alkalmazott, majd az Apple-Google páros által tökélyre vitt módszer került ki győztesen. A mobiltelefonokban használt Bluetooth LE segítségével elvileg a személyes adatok megsértése nélkül vissza lehet követni a fertőzöttek kapcsolatait, így könnyebb megtalálni azokat, akik potenciálisan veszélyeztetettek, mert érintkeztek egy fertőző személlyel. Azóta persze kiderült, hogy a módszer sem tökéletes – legalábbis a magánélet védelme szempontjából. De mint a Technology Review írja, a tanulságok sokat segíthetnek egy következő világjárvány gyorsabb megfékezésében.

A másik, szintén a koronavírushoz kötődő technológia a "remote everything" nevet kapta. Ez amolyan gyűjtőfogalom (mint mondjuk az Internet of Everything), ami a járványhelyzetre való forradalmi reakciót írja le a két hagyományosan a legszemélyesebb kapcsolatra épülő területen: az oktatásban és az egészségügyben. A világ egyes részein egyszerűen kulcsfontosságú volt, hogy ez a két terület, ha nem is tökéletesen, de elfogadható szinten működjön remote módban is. Egyes ázsiai és afrikai országokban nagyon komoly sikereket értek el oktatócégek. A hongkongi központú Snapask online oktatócégnek több mint 3,5 millió felhasználója van kilenc ázsiai országban, az indiai székhelyű Byju's tanulási appot pedig már közel 70 millióan használják napi szinten a járvány hatására. Ugandában pedig, ahol a krónikus orvoshiány a járvány miatt még súlyosabbá vált, a távegészségügy fejlesztésével vették fel a harcot a betegségekkel.

Ilyen-olyan mesterséges intelligenciák...

A listára két mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológia is felkerült. Az egyik az OpenAI csoda algoritmusa, a GPT-3, amely eddigi a legközelebb jutott a természetes emberi nyelvhez. De arra a Technology Review összeállítása is felhívja a figyelmet: a GPT-3 a klasszikus emberi értelemben nem érti az általa létrehozott szöveget, ezért az eredmény időnként zavaros és értelmetlen. Emiatt viszont egyelőre alkalmatlan arra, hogy kritikus területeken, például egészségügyi környezetben használhassák.

A másik MI-téma, ami felfért a toplistára, a multiképességű mesterséges intelligencia. Ez egy fontos lépés lehet az olyan autonóm MI megalkotása felé, amely képes megtanulni a világ működését, és ezt az általános ismeretét új helyzetekben alkalmazni (például beazonosítani, hogy adott új helyzet kezeléséhez milyen ismeretei hiányoznak, és azt öntanulással pótolni). A multiképességű MI-t egyelőre úgy kell elképzelni, hogy rendelkezik a gépi látás képességével, de van természetes nyelvi algoritmus része is, tehát például amit lát, azt képes szavakkal leírni. Bár ezek a kutatások még kezdetleges szinten állnak, a technológiai magazin szerkesztősége szerint már mutatják az MI-fejlesztések távlatait.

TikTok mint meghatározó technológia?

A listára felkerült a TikTok ajánlási algoritmusa is. A lap magyarázata szerint azért, mert a közösségi oldal "For You" nevű hírcsatornáját működtető algoritmusok megváltoztatták azt a módot, ahogy az emberek online hírességekké válhatnak. A szerkesztőség szerint ez a kulcsa az oldal sikerének: úgy tűnik, a TikTok – ellentétben más közösségi oldalakkal –ugyanolyan esélyt ad egy ismeretlen posztjának, mint egy nagy követői táborral rendelkező, ismert emberének. Emellett képes biztosítani az egyedi érdeklődésű felhasználók számára releváns tartalmakat. A közösségi oldal megoldása annyira sikeres, hogy a konkurensei is megpróbálják lemásolni.

A listára felkerült még a QuantumScape nevű startup egyelőre csak prototípusban létező lítium-fém akkumulátora, ami 80 százalékkal növelheti az elektromos járművek hatótávolságát a töltési idő csökkentése mellett. Szintén beválogatták a tíz közé a data trusts adatkezelési modellt, aminek egyszerre kellene biztosítania az adat és a magánélet védelmét. Ezek mellett a hidrogént mint a fosszilis üzemanyagok zöld alternatíváját, valamint a kínaiak által megépített hiperpontos globális navigációs rendszert, a BeiDou-t választotta ki a szerkesztőség. A rendszer, amelynek utolsó műholdját tavaly nyáron állították Föld körüli pályára, akár miliméter pontosságra is képes a GPS 5-10 méteres pontosságával szemben. Ez új lehetőségeket nyit minden olyan területen, ahol a helymeghatározás kulcsfontosságú.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.