Áprilisban lett volna esedékes a megjelenése, de mostanáig várni kellett rá. Egy olyan hiba okozta a csúszást, aminek elhárításához a Google is kellett.

Április közepén számoltunk be arról, hogy a Microsoft kiadta tavaszi frissítését. Ám azt akkor még nem tudtuk, hogy az 1803-as számot viselő Spring Creators Update terjesztését gyakorlatilag az utolsó pillanatban leállították.

Fagyos hangulat a Cortana és Chrome jóvoltából

Sokáig nem volt ismert a halasztás háttere. Később aztán kiderült, hogy a Microsoft azért volt kénytelen meghozni ezt a döntést, mert a frissítést nem tesztelték le kellő mértékben. A Windows-as-a-Service (WaaS) modellre alapozó szoftver teljes rendszerlefagyást produkált bizonyos helyzetekben. Az okok feltárása során rájöttek, hogy elsősorban a Google Chrome-mal való összeakadása okozza a jelenséget.

Tekintve, hogy az amerikai keresőóriás fejlesztette böngésző a piac domináns szereplője (a teljes felhasználói tábor 60 százaléka részesítette előnyben ezt a browsert már egy éve is), ezért megengedhetetlen volt a frissítés ilyen körülmények közötti kiadása. A minden hónap második keddjén esedékes patch-elési ciklus következő állomásába, azaz a májusi update-elésbe azonban már belefért a fent említett hiba javítása is.

Így a felhasználók a napokban azzal szembesülhettek, hogy a szokott, pár másodperces folyamat helyett akár fél óráig is elszüttyöghetett számítógépük a frissítéssel. Ennek oka a Spring Creators Update telepítése volt. Az installálást követően a 17134.48-as verziószámot viseli az operációs rendszer.

Érdekesség, hogy KB4103721 tudásbázis-cikk szerint nem csak a Google Chrome okozott problémát. A leírás alapján a Microsoft saját fejlesztésű digitális személyi asszisztense, a Cortana is fagyásokat produkált a megújult OS alatt. Ezt a lehetőséget azonban sokkal kevesebben használják, mint a Google böngészőjét; tippünk szerint a Cortana-hiba önmagában nem bírt volna halasztó hatállyal.

Bővülő tudás

Amint arról már beszámoltunk, fontos újdonságokkal gyarapodik a platform. Megjelent a Microsoft Fluent Design System, ami a felhasználói kezelőfelületet hivatott megújítani olyan webes trendek meglovagolásával, mint például a reszponzív desing. A Timeline egy, a jelenleginél fejlettebb feladatnézeti (Task View) megoldás, melyet a Windows + Tab billentyűkombinációval lehet előhívni. A Timeline megjelenésével már nem csak az éppen futó alkalmazások és eljárások tekinthetők meg, hanem a korábban indított, de már leállítottak is.

A kisebb változások közé tartozik a Cortana Notebook felhasználói élményt fokozni hivatott ráncfelvarrása és a Game bar megújulása, ahol többek között a mikrofon és a kamera kapcsolható ki és be. A Közeli Megosztás (Nearby Share) Bluetooth vagy Wi-Fi segítségével történő egyszerű állomány- és weblink megosztást kínál azoknak az eszközöknek, melyek pár méteres távolságra vannak az adott géptől. Egyszerűbbé vált a Bluetooth-kapcsolatok létrehozása, a Windows 10 mostantól fogva felismeri a hatótávolságon belül levő kékfogas eszközöket, és felgyorsítja a csatlakozás folyamatát.

Megújult a Beállítások (Settings) app is. Nem csupán új, kisebb ikonokkal és jobbra rendezett címekkel tarkított kezdőlapot kapott, hanem például a Home gomb egy ház ikon formájában érhető el. A képernyőbeállítások (Display) alatt pedig megjelent az SDR tartalmak fényerejének szabályzási lehetősége HDR kijelzőkön. Több információt nyújt a rendszer a csatlakoztatott monitorokról, és, ami valóban hasznos újítás, hogy a Fix scaling for apps lehetőséggel az asztali nézetben elmosódott alkalmazások automatikusan éles képet kínálnak.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


Érdekes lehetőség még a Quiet hours, mely immár a Focus részévé vált. Ezzel adott időszakban letilthatók az értesítések, így a felhasználó arra a feladatára koncentrálhat, amivel foglalkozik, a munkamenetet pedig nem fogja megzavarni semmilyen egyéb esemény.

Egy kis szeretet a mostohagyereknek

A Patch Tuesday kapcsán egyébként nem csak a Spring Creators Update vált használhatóvá, hanem egy nagyon-nagyon régi adósságát is törlesztette Redmond. A 33 éve létező, fapados szövegszerkesztésre használható, operációs rendszerbe integrált Notepad szintén javítást kapott.

A többség számára lényegtelen volt a szoftver hibája, mivel az emberek zöme nem szoftverfejlesztőként dolgozik. A kóderek jelentős része azonban átkozta már a Notepadet, amiért az csak a Windows sorzáró (End of Line, EOL) parancsait - Carriage Return (CR) és Line Feed (LF) – ismeri fel. A Linux vagy MacOS alatt született fejlesztések emiatt nem voltak kezelhetők a szoftverben. Immár 33 éve.

Most viszont végre kiiktatta ezt a hiányosságot a Microsoft. Eszerint a Unix/Linux (LF), a Macintosh (CR) és a Windows (CRLF) sorvégek végre úgy működnek a Notepadban, ahogy annak már három és fél évtizede kellene. Ugyan az új állományok továbbra is a Windows CRLF megoldását használják alapértelmezettként, immár lehetőség van a más környezetekben készített kódok megnézésére, szerkesztésére és kinyomtatására úgy, hogy közben változatlanul maradnak az adott file sorvégi lezáróparancsai.

Biztonság

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.