Április közepén számoltunk be arról, hogy a Microsoft kiadta tavaszi frissítését. Ám azt akkor még nem tudtuk, hogy az 1803-as számot viselő Spring Creators Update terjesztését gyakorlatilag az utolsó pillanatban leállították.
Fagyos hangulat a Cortana és Chrome jóvoltából
Sokáig nem volt ismert a halasztás háttere. Később aztán kiderült, hogy a Microsoft azért volt kénytelen meghozni ezt a döntést, mert a frissítést nem tesztelték le kellő mértékben. A Windows-as-a-Service (WaaS) modellre alapozó szoftver teljes rendszerlefagyást produkált bizonyos helyzetekben. Az okok feltárása során rájöttek, hogy elsősorban a Google Chrome-mal való összeakadása okozza a jelenséget.
Tekintve, hogy az amerikai keresőóriás fejlesztette böngésző a piac domináns szereplője (a teljes felhasználói tábor 60 százaléka részesítette előnyben ezt a browsert már egy éve is), ezért megengedhetetlen volt a frissítés ilyen körülmények közötti kiadása. A minden hónap második keddjén esedékes patch-elési ciklus következő állomásába, azaz a májusi update-elésbe azonban már belefért a fent említett hiba javítása is.
Így a felhasználók a napokban azzal szembesülhettek, hogy a szokott, pár másodperces folyamat helyett akár fél óráig is elszüttyöghetett számítógépük a frissítéssel. Ennek oka a Spring Creators Update telepítése volt. Az installálást követően a 17134.48-as verziószámot viseli az operációs rendszer.
Érdekesség, hogy KB4103721 tudásbázis-cikk szerint nem csak a Google Chrome okozott problémát. A leírás alapján a Microsoft saját fejlesztésű digitális személyi asszisztense, a Cortana is fagyásokat produkált a megújult OS alatt. Ezt a lehetőséget azonban sokkal kevesebben használják, mint a Google böngészőjét; tippünk szerint a Cortana-hiba önmagában nem bírt volna halasztó hatállyal.
Bővülő tudás
Amint arról már beszámoltunk, fontos újdonságokkal gyarapodik a platform. Megjelent a Microsoft Fluent Design System, ami a felhasználói kezelőfelületet hivatott megújítani olyan webes trendek meglovagolásával, mint például a reszponzív desing. A Timeline egy, a jelenleginél fejlettebb feladatnézeti (Task View) megoldás, melyet a Windows + Tab billentyűkombinációval lehet előhívni. A Timeline megjelenésével már nem csak az éppen futó alkalmazások és eljárások tekinthetők meg, hanem a korábban indított, de már leállítottak is.
A kisebb változások közé tartozik a Cortana Notebook felhasználói élményt fokozni hivatott ráncfelvarrása és a Game bar megújulása, ahol többek között a mikrofon és a kamera kapcsolható ki és be. A Közeli Megosztás (Nearby Share) Bluetooth vagy Wi-Fi segítségével történő egyszerű állomány- és weblink megosztást kínál azoknak az eszközöknek, melyek pár méteres távolságra vannak az adott géptől. Egyszerűbbé vált a Bluetooth-kapcsolatok létrehozása, a Windows 10 mostantól fogva felismeri a hatótávolságon belül levő kékfogas eszközöket, és felgyorsítja a csatlakozás folyamatát.
Megújult a Beállítások (Settings) app is. Nem csupán új, kisebb ikonokkal és jobbra rendezett címekkel tarkított kezdőlapot kapott, hanem például a Home gomb egy ház ikon formájában érhető el. A képernyőbeállítások (Display) alatt pedig megjelent az SDR tartalmak fényerejének szabályzási lehetősége HDR kijelzőkön. Több információt nyújt a rendszer a csatlakoztatott monitorokról, és, ami valóban hasznos újítás, hogy a Fix scaling for apps lehetőséggel az asztali nézetben elmosódott alkalmazások automatikusan éles képet kínálnak.
Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »
Érdekes lehetőség még a Quiet hours, mely immár a Focus részévé vált. Ezzel adott időszakban letilthatók az értesítések, így a felhasználó arra a feladatára koncentrálhat, amivel foglalkozik, a munkamenetet pedig nem fogja megzavarni semmilyen egyéb esemény.
Egy kis szeretet a mostohagyereknek
A Patch Tuesday kapcsán egyébként nem csak a Spring Creators Update vált használhatóvá, hanem egy nagyon-nagyon régi adósságát is törlesztette Redmond. A 33 éve létező, fapados szövegszerkesztésre használható, operációs rendszerbe integrált Notepad szintén javítást kapott.
A többség számára lényegtelen volt a szoftver hibája, mivel az emberek zöme nem szoftverfejlesztőként dolgozik. A kóderek jelentős része azonban átkozta már a Notepadet, amiért az csak a Windows sorzáró (End of Line, EOL) parancsait - Carriage Return (CR) és Line Feed (LF) – ismeri fel. A Linux vagy MacOS alatt született fejlesztések emiatt nem voltak kezelhetők a szoftverben. Immár 33 éve.
Most viszont végre kiiktatta ezt a hiányosságot a Microsoft. Eszerint a Unix/Linux (LF), a Macintosh (CR) és a Windows (CRLF) sorvégek végre úgy működnek a Notepadban, ahogy annak már három és fél évtizede kellene. Ugyan az új állományok továbbra is a Windows CRLF megoldását használják alapértelmezettként, immár lehetőség van a más környezetekben készített kódok megnézésére, szerkesztésére és kinyomtatására úgy, hogy közben változatlanul maradnak az adott file sorvégi lezáróparancsai.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak