Pozitív hangvételű cikk jelent meg tegnap a holland TNW (The Next Web) oldalán a magyar startupkultúráról annak kapcsán, hogy a technológiai lap és a sikeres fintech startup, az Adyen közös kezdeményezése, a Tech5 kiválasztotta az öt legígéretesebb magyar scaleup céget is. Újabban scaleupnak nézik azokat a cégeket, melyek már rendelkeznek értelmezhető bevétellel (több százezer euró), be tudtak vonzani jelentősebb kockázati tőkét, és mind létszámban, mind bevételben gyors (két számjegyű) növekedést produkálnak.
A cikk szerzői dicsérik a magyar startupkörnyezetet megemlítve, hogy a 2009-ben alapított Prezi nyomdokain milyen élénk ökoszisztéma alakult ki – főleg Budapesten. Számos inkubációs és akcelerátor program indult, egyre több a befektető, és tőkében sincs hiány.
A TNW szerint érdemes Magyarországon is körülnézniük a startup-alapításban gondolkodóknak, mert alacsonyabbak a megélhetési költségek, és jók az itteni szakemberek. Emiatt az ország hamarosan vonzóbbá válhat, mint például a globális szcénába beágyazottabb és versenyképesebb körülményeket kínáló London vagy Berlin.
Ők öten a legígéretesebb scaleupok
A Tech5-be lényegében ajánlással lehet bekerülni. A kiválasztáshoz ugyanis a Tech5 befektetési szakértőkből, véleményvezérekből, vállalkozókból álló szakértői testülete ad javaslatokat. Ez alapján Magyarországról a Bitrise, a SignAll, a Springtab, a Tresorit és a Webshippy került a Top5 közösségbe.
A Bitrise mobil appfejlesztési platformot 2014-ben alapították, és eddig 3,5 millió dollár tőkét kapott. Az egyetlen magyar startup, amely az Y Combinator befektetési portfóliójába is bekerült. Nyílt forráskódú platformját, amely az ismétlődő feladatok automatizálása révén gyorsítja az appfejlesztést, többek között Virgin vagy a Duolingo is használja.
A debreceni székhelyű, 2016-os alapítás SignAll még csak 1,5 millió dollárnyi befektetést kapott, de 2017-ben belépett a londoni impakt tőzsdére. A cég siketeknek és hallásproblémákkal küzdőknek készít jelnyelvi tolmácsolást biztosító rendszert. A cégről legutóbb az első éles rendszerük elindítása kapcsán írtunk.
A SpringTabot 2013-ban alapították. Az akkoriban felfutó big data elemzéseket használták és használják arra, hogy az online térben a szolgáltatók (tartalomszolgáltató, kereskedő stb.) a közösségi oldalakon fellelhető információk elemzésével jobban megértsék az ügyféligényeket, és ezáltal jobb konverziós rátát érjenek el.
Az ötös legismertebb tagja a már svájci székhelyű (a fejlesztések azonban továbbra is Magyarországon folynak) Tresorit, amely tavaly szeptemberben vont be 11,5 millió eurót a nemzetközi terjeszkedésének finanszírozására. A cégbe eddig 18 millió dollárt fektettek. A világszerte ismert alternatív és biztonságos tárhelyszolgáltatónak (a Restore Privacy ajánlólistájára is felkerült), amely folyamatosan szélesíti a szolgáltatásportfólióját, jelenleg 25 ezer ügyfele van világszerte.
Az ötödik kiválasztott a 2016-ban alapított Webshippy, amely lényegében logisztikai infrastruktúrát kínál webshopoknak. A szerződött webshop termékeit raktározzák, a megrendeléseket összeválogatják, csomagolják és kiszállítják akár utánvéttel is. A cég eddig 500 ezer euró kockázati tőkét vont be.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak