A blockchain rendszerekre szakosodott Elliptic még júniusban tette közzé becslését, amely szerint csak 2022-ben több mint 1 milliárd dollárt lophattak el az egyes digitális valuták közötti átváltást biztosító blockchain bridge oldalakról. A Londonban működő kiberbiztonsági cég most azzal kapcsolatban tett közzé adatokat, hogy a tolvajok júliusig a nem helyettesíthető tokenek (NFT-k) területén is több mint 100 millió dollár értékű eszközt nyúltak le, így ez a kategória is újabb, jelentős csatatérré vált a kriptoeszközök elleni hekkelések tekintetében.
A piac 2021-ben látványosan felpörgött, amikor a spekulánsok dollármilliárdokat költöttek NFT-kre, remélve, hogy profitálni tudnak az árak további emelkedéséből. De amióta a kriptovaluták áffolyama összeomlott idén május-június környékén, az NFT-k értéke és értékesítési volumene is nagyot zuhant. Ahogy akkor írtuk, a piackutatók a továbbiakban az árak normalizálódását várják: az NFT-k befolyása valószínűleg csökkenni fog a művészeti piacra, a technológia ugyanakkor felrázhatja a játékipart a játékokon belül birtokolható eszközökön keresztül.
A tényleges károk itt is nagyobbak
Az NFT-kkel kapcsolatos csalások száma ennek ellenére sem csökken, sőt havi összehasonlításban idén júliusban jelentették a valaha volt legtöbb lopást. Megszaporodtak a közösségi médián keresztüli végrehajtott akciók, amelyek 2022-ben már az ilyen akciók 23 százalékát tették ki, és az Elliptic szerint a tolvajok átlagosan 300 ezer dollárt kaszáltak a sikeres műveleteken. Persze az NFT-lopások valós mértéke minden bizonnyal sokkal nagypbb lehet ennél is, tekintve, hogy a kriptovalutákhoz hasonlóan az áldozatok itt sem hoznak nyilvánosságra minden egyes bűncselekményt.
A Reuters az Elliptic jelentéséről szóló beszámolójában kiemeli, hogy az NFT-alapú platformokon elkövetett pénzmosás értékét az Elliptic mindössze 8 millió dollárra teszi, azonban a piacra csaknem 329 millió dollár értékű forrás áramlott be a keverők (kriptomixerek) felől, vagyis az olyan szolgáltatásokból, amelyek a tőkét sok kisebb részre osztják, hogy azokat véletlenszerű mikrotranzakciókon átfuttatva követhetetlenné téve a pénz útját. Az Elliptic szerint ezek közül a Tornado Cash-t az NFT-csalásokból származó összes bevétel valamivel több mint felének átmosására használhatták, mielőtt az Egyesült Államok augusztusban betiltotta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak