A brit ARM részvényeit 1998 és 2016 között nyilvánosan jegyzték a londoni és a New York-i technológiai tőzsdén is, amíg a japán SoftBank 32 milliárd dollárért fel nem vásárolta a csiptervező vállalatot. Miután tavaly az amerikai és európai trösztellenes szabályozók tiltakozása miatt kútba esett a cég 40 milliárd dolláros értékesítése az Nvidia részére, a SoftBank megkezdte az ARM újabb tőzsdei bevezetésének előkészületeit, amire ezúttal csak az Egyesült Államokban kerül majd sor, mivel a beszámolók alapján a tulajdonos a brit kormányzat nyomása ellenére sem kívánta vállalni egy kettős IPO jelentős többletköltségeit.
A várakozások szerint az ARM tőzsdei belépője lendületet adhat a gyengélkedő piacnak, amelynek volatilitására hivatkozva az elmúlt évben több jól menő startup is elhalasztotta tervezett tőzsdei belépőjét. Eközben az ARM, melynek technológiája a legtöbb okostelefonban, köztük az iPhone-ban is megtalálható, viszonylag jól vészelte át a félvezetőipar lejtmenetét, és a folyamatosan virágzó szegmensek, például a cloud szolgáltatások felé mozdult el. A mesterséges intelligencia felfutását ezzel szemben még nem igazán sikerült meglovagolnia, bár a piacvezető Nvidia kínálatában is szerepel ARM-alapú processzor.
Az már tudható, hogy majd minden kiderül
A Reuters korábban arról számolt be, hogy a SoftBank az ARM papírjainak körülbelül 10 százalékát adná el a kibocsátás során, és erre vonatkozóan 60-70 milliárd dollár közötti cégértékkel számol, miután augusztus elején megvásárolta a vállalat 25 százalékos tulajdonrészét saját, szaúdi támogatással működő Vision Fund tőkealapjától. Most pedig az IPO-t megelőzően közzétette a március 31-én végetért pénzügyi év eredményeit is, amelyekből kiderült, hogy az ARM összes bevétele 1 százalékkal esett vissza a tavalyihoz képest, elsősorban az okostelefon-szállítások globális lassulása miatt.
A 2,68 milliárd dolláros forgalomban a jogdíjbevételek több mint 50 százaléka származott a szórakoztatóelektronikai cikkekből és azokból az okostelefonokból, amelyek piaca a Counterpoint Research adatai szerint évtizedes mélyponton van. Az ARM bevételeinek szerény csökkenése így azt jelzi, hogy a társaság egységekre vetítve többet keresett az előzetes licencdíjak és az ügyfelei által eladott csipek után. Összes bevételüknek egyébként majdnem negyede származott Kínából, ami azonban az amerikai és brit exportkorlátozások, illetve a kínai gazdaság általános hanyatlása miatt várhatóan csökkenni fog.
A hírügynökség nemrég azt is közölte, hogy a SoftBank több technológiai óriásvállalattal, köztük az Amazonnal és az Nvidiával is tárgyalt a részvénykibocsátásakor tető alá hozható befektetésekről. Máshol olyan elemzői véleményeket olvasni, amelyek szerint akármennyire speciális az ARM helyzete, a bevezetés sikere vagy kudarca jól mutatja majd a piaci hangulatot, amit sokan figyelnek a 2023-24-re belengetett, de egyelőre billegő IPO-tervekkel. A befektetői aktivitás fellendülésére vonatkozó reményeket egyelőre a Johnson & Johnson spinoffja, a Kenvue és a Cava mediterrán étteremlánc erőteljes debütálása táplálhatja.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak