Világszerte LTE hálózatokat építenek a szolgáltatók. Európában a frekvenciahiány a legnagyobb akadály, de Magyarország ott van a világ élvonalában.

Egy év alatt több mint duplájára nőtt globálisan az LTE- előfizetők száma. Számuk meghaladja az egymilliárdot, és ők adják a globális mobil ügyfélpiac 14,5 százalékát. A legtöbb LTE hálózat és ügyfél az ázsiai térségben van: a  teljes piac 54,3 százalékát adja. Második helyen áll Észak-Amerika 22,2 százalékkal, a dobogóra még Európa is felfért, de részesedése még igen szerény, mindössze 14,8 százalék.

Szingapúr és Dél-Korea vezet

A fejlődés üteme nemcsak kontinensről kontinensre, hanem országról országra is igen eltérő mértékű. Jó hír, hogy a 4G/LTE technológia meghonosításában a magyar mobilszolgáltatók az élbolyban vannak – derül ki az OpenSignal legfrissebb elemzéséből. A brit cég a mobil szélessávú hálózatok teljesítményét is teszteli saját alkalmazásán keresztül, amit a múlt év végéig már 15 millióan töltöttek le a világon.

Néhány ország, mint például Dél-Korea és Szingapúr mind technológiában, mind megbízhatóságban csúcsminőségűek az LTE hálózatok, de jó a helyzet az USA-ban és Japánban is. Utóbbiak azonban az átlagos adatforgalmi sebességben elmaradnak számos kisebb ország teljesítményétől. Az OpenSignal az élenjáró kisebb országok közül Új-Zélandot és Romániát emeli ki: az ottani 4G-s hálózatok sebessége lélegzetelállító, igaz egyelőre korlátos az elérhetőségük.

A világon leggyorsabb 4G hálózatai Szingapúrban vannak, a városállam területén az átlagsebesség 37 Mbit/s, és ott van a világ leggyorsabb 4G-hálózata is: a SingTel ügyfelei 40 Mbit/s-os letöltései sebességnek örülhetnek. Szintén jól teljesít a kanadai SaskTel, amely 35 Mbit/s-ot nyújt.

A legjobb lefedettséget Dél-Koreában mérték, 97 százalékot, de az LG csoporthoz tartozó LGT nevű szolgáltatónál például 99,6 százalék a lefedettség. (Az OpenSignal a lefedettséget nem földrajzi szempontból méri, hanem időbeni rendelkezésre állás alapján, vagyis adott ügyfél készüléke a napon belül hány százalékban fér hozzá egy bizonyos hálózat LTE-jeleihez.)

Magyarország mind lefedettségben (79 százalék), mind sebességben (28 Mbit/s) a jól teljesítők között szerepel a jelentésben Hollandiával és Kanadával egy szinten. Lefedettséget tekintve a 8-ik helyen állunk a világban holtversenyben Tajvannal, Norvégiával, Katarral és Svédországgal, sebességben viszont dobogósok vagyunk Izraellel holtversenyben.

Egy év alatt dupláz a piac

Sokkal könnyebb és olcsóbb kiépíteni jó minőségű hálózatokat a sűrűbben lakott földrajzi térségekben, mint amilyen mondjuk Szingapúr vagy Dél-Korea, mint egy szinte kontinensnyi országban, például az USA-ban. A szolgáltatók többsége az élboly mutatóitól ha nem is fényévre, de igen nagy távolságra van, a lefedettségi mutató 40-75 százalék, a sebesség pedig 8 és 25 Mbit/s között mozog. A fejlődés azonban látványos, míg egy éve igen különlegesnek számított, ha egy operátornál a letöltési sebesség elérte a 20 Mbit/s-ot, ma már 15 ország 52 szolgáltatójának a hálózata éri el, vagy bőven megugorja ezt a szintet.

A jelentés szerint a sebességnek ez s szédületes "inflációja" két jellemző trendre utal. Egyfelől az olyan országok, mint Szingapúr, Dél-Korea, Dánia, Magyarország vagy Ausztrália egyre több erőforrást fordítanak a hálózatok fejlesztésére. Az új frekvenciasávok bevonásával növelik a hálózatok kapacitását és összekötik azt a még fejlettebb 4G technológiával az LTE Advanceddel. Az eredmény nemcsak több előfizetőt jelent, hanem a csúcssebességben isjelentős ugrást hoz. Ezek a fejlesztések várhatóan a következő években hozzák meg a hasznukat az operátorok számára, ahogy az ügyfelek fokozatosan átváltanak majd a jelenlegi okostelefonokról a több szolgáltatásra alkalmas LTE Advanced változatokra.

OpenSignal - Global LTE 2016
Create column charts

Ilyen a magyar 4G-helyzet

A másik trendet "új hálózat effektusnak" nevezik az elemzők, akik a fejlődő térségben nagy számú új 4G hálózat megjelenését tapasztalják, melyek némelyike kimondottan látványos sebességet tud felmutatni. Az új hálózatok felkeltik az előfizetők érdeklődését, de ahogy a szolgáltatók egyre több ügyfelet kapcsolnak be a hálózatba, annak a sebessége további fejlesztés híján egye lassul. Ez utóbbiak közé került a jelentésben néhány fejlett országot is, köztük az LTE technológiában hajdan éllovas USA, Japán és Svédország is. Utóbbiak esetében azonban nem a beruházási szándék hiányzik, hanem többnyire a kapacitásbővítéshez szükséges frekvencia.  

Ami a magyarországi LTE-piacot illeti, a szolgáltatók a földrajzi értelemben vett kültéri lefedettségben jóval 90 százalék felett járnak, a legkevésbé kiépített hálózat lefedettsége is eléri a 90 százalékot. Konkrét ügyfélszámot azonban a három hazai szolgáltató közül egyedül a Magyar Telekom kommunikál. Mint nemrégiben megírtuk a legnagyobb hazai távközlési csoportnál tavaly év végén a 4G-ügyfél szám átlépte az egymilliót. Ahogy a társaság vezérigazgatója, Christopher Mattheisen fogalmazott, az első 4G-s millió gyorsabban jött össze, mint az első millió a 3G technológia bevezetése után. A Telenornál tavaly feloldották az úgynevezett hozzáférési korlátokat, minden 4G-képes telefonnal és SIM-kártyával rendelkező ügyfél azonos feltételekkel fér hozzá a mobil szélessávú technológiához – válaszolták a megkeresésünkre.  A Vodafone-nál is a megfelelő készülék és kártya a feltétel a 4G-hálózati hozzáféréshez.

Mobilitás

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.