Az Európai Számvevőszék jelentése szerint az Unió nem áll jól sem a célok meghatározásával, sem a vonatkozó programok gazdasági és társadalmi előnyeinek bemutatásával.

Az Európai Számvevőszék (ECA) szerdán közzétett jeletése alapján az Európai Unió nem tett eleget azért, hogy megfelelően kihasználja összesen 18,3 milliárd eurós űrprogramjainak, így a Galileo projektnek vagy a Kopernikusz Föld-megfigyelési programnak a lehetőségeit. Az ECA megállapítása szerint az EU-nak nem sikerült se világos célokat, sem ütemtervet rendelnie a kezdeményezések gazdasági vagy társadalmi előnyeinek érvényesítéséhez, miközben ezeket nem is mutatta be érthetően az embereknek.

A Számvevőszék illetékes tagja úgy látja, hogy technológiai szempontból Európának sikerült nemzetközi tényezővé válnia az űrbeli földi megfigyelés és a navigációs szolgáltatások tekintetében, ennek értékét azonban jelentősen csökkenti, hogy nem rendelkezik átfogó megközelítéssel a szolgáltatások elterjesztésére, ami pedig a feltétetele lenne a beléjük fektetett állami beruházások optimális megtérülésének. Ez annál is lényegesebb, mivel a 2020 végéig elköltött 18,3 milliárd euró mellett az űrprogramokra további 14 milliárdot szánnak a 2021-2027-es költségvetési időszakban.

Az audit megállapította, hogy a Kopernikusz Föld-megfigyelésen és helyszíni adatokon alapuló információs szolgáltatásai jól hasznosultak az uniós döntéshozatalban a mezőgazdaság, a klímavédelem vagy a tengerfelügyeleti rendszerek tekintetében. A rendelkezésre álló adatok széleskörű felhasználása azonban nem valósult meg, és azokat továbbra is csak a tudósok vagy a területek szakértői veszik igénybe. A már 26 műholdat felvonultató Galileo, amelyre az amerikai GPS rendszer alternatívájaként tekintenek, eleve nyolcéves csúszással kezdte meg működését 2016-ban. A vizsgálat alapján itt már tapasztalható előrelépés a kompatibilis vevőegységek bevezetésében, hogy a szolgáltatások megjelenjenek az okostelefonokon vagy okos járműveken, azonban a GPS-hez képest jelentős az adaptációs szint elmaradása, és ez a belátható jövőben nem is igazán változhat meg.

Eközben a túloldalon

Kínában ugyancsak ezen a héten jelentették be, hogy a Vencsang űrközpontban még az év végéig felépítenek egy 20 milliárd jüan (3,1 milliárd dollár) értékű szuperszámítógépet az űrből érkező adatok hatékony feldolgozására. A számítógépközpont 2022-től big data szolgáltatásokat nyújtana több iparág, így például a repüléstechnikai vagy tengerhajózási ágazat számára.

A következő évtizedben Kína is a kereskedelmi műholdak masszív konstellációira támaszkodna, amelyek egy nagy csomó új készséget biztosítanak majd a légi járműveken is elérhető, nagy sebességű internettől a szállítmányok nyomon követéséig. Ennek megfelelően folyamatosan fejlesztik a holdak pályára állításához szükséges képességeket a nagyobb rakéták és a kilövőállomások számát tekintve is. Utóbbiak jelenleg négy helyen működnek az országban: három a kontinensen, a negyedik pedig az ország déli partjai mellett fekvő szigetcsoporton elterülő Hajnan tartományban.

Áprilisban a kínai kormány már bejelentette egy másik, ugyancsak Hajnanba tervezett, de kereskedelmi célú űrkikötő megépítését, hogy eredményesebben tudja kiszolgálni az ilyen irányú igényeket is. Ebbe beletartozik, hogy támogatja a tartomány nemzetközi központtá fejlesztését a kereskedelmi műholdak és más rakományok világűrbe juttatására, illetve a kereskedelmi űrrepülésekre irányuló kutatás-fejlesztési programok megvalósítsára.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.