Ismét az Intel lett a félvezetőipar koronázatlan királya, tavaly ugyanis bevételei alapján visszavette a vezető helyet a Samsungtól. Ezt azonban nem a szédületes növekedésével érte el, hanem azzal, hogy a félvezetőkből származó bevételei csak minimálisan csökkentek, míg a Samsung Electronicsnak ez az üzletága brutális, közel 30 százalékos visszaesést volt kénytelen elkönyvelni.
A túlkínálat leverte az árakat
A félvezetőpiac mérete 2019-ben 418,3 milliárd dollár volt - 11,9 százalékkal kisebb, mint 2018-ban. A jelentős zsugorodást a félvezető-piac közel 27 százalékát adó memóriák iránti kereslet visszaesése okozta, amit a legtöbb félvezető-gyártó igencsak megérzett. A globális memóriapiac 2019-ben 31,5 százalékkal zsugorodott az előző évhez képest.
A legnagyobb mínuszt a DRAM-szegmens hozta össze, 37,5 százalékot. A csökkenés már 2018 végén elkezdődött. A piacon túlkínálat alakult ki, így már 2018 végén elkezdődött egy árcsökkentési tendencia. Összességében a DRAM-ok átlagos eladási ára több mint 47 százalékkal volt alacsonyabb 2019-ben, mint az azt megelőző évben.
A NAND flash eladásai is visszaestek, bár enyhébb mértékben, 23,1 százalékkal. Az okok hasonlóak voltak, mint a DRAM esetében: a felhalmozott készletekhez képest kicsi volt a kereslet. Ezt némileg ellensúlyozta egy tavaly nyári komolyabb áramkimaradás a Kioxia (korábban Toshiba Memory) és a Western Digital közös gyárában. A termeléskiesés levegőhöz juttatta a szállítókat, megszabadulhanak a felhalmozott készleteiktől, ráadásul az árak is emelkedtek. A Gartner szerint a NAND-piac kilátásai 2020-ban javultak az SSD meghajtók és az 5G-s mobilok terjedése miatt.
Két év után helycsere az élen
A tavaly kialakult helyzet miatt a Samsung elvesztette 2017-ben megszerzett piacvezető pozícióját. A dél-koreai vállalat félvezetőgyártó üzletágának bevétele – melynek 82 százalékát a memóriapiacon szerezte – tavaly 34 százalékkal csökkent. Ezt egyébként az egész vállalat megérezte.
Az Intel azzal tudott visszaelőzni, hogy bevételei csak 0,7 százalékkal csökkentek. A vállalat teljesítményére a szerverpiac lassulása, a CPU-gyártási nehézségei mellett az is hatással volt, hogy mobilos modemüzletágát eladta az Apple-nek.
A Garner az idei évre növekedést jósol, nem kis részben azért is, mert jót tesz a piacnak az amerikai-kínai viszony enyhülése. A piackutató cég szerint ugyanakkor a konfliktus korábbi éleződése a Huaweit és több más kínai vállalatot is arra kényszerített, hogy az Egyesült Államokon kívüli félvezető-beszállítót keressen például Japánban, Tajvanon, Dél-Koreában és Kínában. Az erős állami hátszéllel megtámogatott kínai Tsinghua Unigroup például tavaly nyáron jelentette be, hogy beszáll a DRAM-gyártásba. Mindennek idén már lehetnek látható következményei a globális félvezetőpiacra is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak