A Tsinghua Unigroup is beszállna a DRAM üzletbe, miután az amerikai szankciók ellehetetlenítették az egyik fontos kínai gyártóvállalatot.

A Tsinghua Unigroup helyi idő szerint vasárnap egy szűkszvú közleményben tudatta, hogy új üzleti egységet hozott létre DRAM-csipek gyártására, ezzel néhány éven belül már a harmadik kínai vállalat lép be az elektronikai világpiac megfelelő területére. A Trendforce elemzése alapján a Tsinghua csak mostanában kezdte el egyáltalán megszervezni az új részleget, ami így működésének szó szerint kezdeti szakaszában van, de a piackutató szerint semmi problémája nem lesz vállalkozás elindításával.

Maga a kínai állami irányítással működő Tsinghua eddig is a félvezetőipar jelentős szereplője volt, a flash memóriákhoz képest azonban a DRAM waferek előállítása jóval komplikáltabb vállalkozásnak számít. Ennek is köszönhető az iparág emúlt években tapasztalt konszolidáviója, amelynek eredményeként mára a globális szállítások 95 százalékát három nagyvállalat, a dél-koreai Smsung és az SK Hynix, illetve az amerikai Micron jegyzi.

Kína már korábban célul tűzte ki a DRAM komponensek tekintetében is egy megbízható hazai ellátási lánc kiépítését, ezeket a törekvéseket pedig felgyorsította az újkeletű kereskedelmi-technológiai háború az Egyesült Államokkal szemben. A legutóbbi nagyszabású kísérletek viszont nem bizonyultak sikeresnek. Az ugynacsak állami tulajdonban lévő Fujian Jinhua Integrated Circuit Company-t (JHICC) például novemberben ipari kémkedés vádjával letiltották a félvezetőgyártásban használatos amerikai eszközök és alapanyagok vásárlásától, ami praktikusan hidegre tette a cég saját DRAM programjának fejlődését, de évekkel korábban a Tsinghua kísérletét is meghiúsították a Micron felvásárlására.

A Tsinghua háza táján már 2014-ben szóba jözz a DRAM-gyártó részleg felállítása, akkor azonban a tervek parkolópályára kerültek a NAND flash dizájnok javára. A Micron 23 milliárd dolláros akvizíciójának kútba esését követően most a társaság saját erőből szállna be a rendkívül volatilis DRAM piacra, ahol a JHICC és a Changxin Memory Technologies (CMT) formálisan már jelen van. Utóbbi egyébként kénytelen volt lényegesen módosítani néhány memóriadizájnját, hogy elkerülhesse a JHICC sorsát és az amerikai technológiai szabadalmak megsértésének vádját.

Előre a 2025-ös célokért

A DRAMeXchange beszámolója alapján már megvannak az új üzleti egység csúcsvezetői is. A szervezet elnöke a kínai ipari és információtechnológiai minisztérium egy korábbi osztályvezetője lesz, a vezérigazgatói székbe pedig az iparági veteránnak számító, tajvani Charles Kao kerül, aki korábban a Inotera Memories, az YMTC vagy a Nanya irányításában is megfordult – a lényeg, hogy mindhárom cég DRAM termékeket is gyárt.

Ez utóbbiak kapcsán már régóta téma a kínai ipar önállósodása: a sokat hivatkozott Made in China 2025 terv részeként olyan szintre fejlesztenék a hazai félvezetőgyártást, hogy az képes legyen kiszolgálni az ország saját igényeinek legalább 70 százalékát. A kínai félvezetőgyártó szegmens az előző évet több mint 653 milliárd jüanos (több mint 97 milliárd dollárnak megfelelő) forgalommal zárta, ez nagyjából 20 százalékát adta a teljes nemzetközi iparág bevételeinek.

A Trendforce elemzése szerint a Tsinghua régi-új projektjét a JHICC ellehetetlenülése nyomán keltették életre, miután a társaság praktikusan a partvonalon kívül találta magát, a CMT pedig önmagában képtelen lenne megvalósítani a kínai kormányzat fejlesztési terveiben meghatározott célokat. A Tsinghua még 2017-ben jelentette be egy nankingi gyártóegység 30 milliárd dolláros felálltását, ami NAND (és DRAM) chipek gyártására is alkalmas lenne, de jelenleg még bőven a konstrukciós szakaszban jár.

Az amerikai-kínai iszapbirkózás legfrissebb fejezetével, az oszakai G20-as csúcstalálkozó bejelentéseivel ebben a cikkünkben foglalkoztunk.

Piaci hírek

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.