Ahogy az várható volt, a világ egyik legnagyobb cégénél alaposan bekavar a kínai járvány. Közben a Samsungnál, ha pezsgőt talán nem is bontottak, de lényegesen jobb a helyzet.

Miközben a legfrissebb hírek szerint kis visszaesés tapasztalható az új megbetegedéseknél, a koronavírus eddigi "működése" is bőven elég volt ahhoz, hogy fenekestül forgassa fel a világgazdaságot. A kínai gyártókapacitásokra hagyományosan erősen támaszkodó technológiai szektorra ez különösen érvényes.

Nem jön össze

Miközben a tavalyi utolsó naptári negyedévben szinte szétvetette az Apple-t a növekedési hormon, az idei évkezdés már borítékolhatóan nem lesz parádés. A társaság ugyanis a héten hivatalos figyelmeztetést adott ki, hogy 2020 első három hónapjában nem lesz tartható az előzetesen remélt bevételi szint. Ezt egyébként 63 és 67 milliárd közé lőtte be a menedzsment korábban.

A probléma oka természetesen a nagyjából két hónapja elszabadult koronavírus. A járvány következtében ugyanis egyrészt nem tudtak az egyébként idén a rendkívüli helyzet miatt amúgy is meghosszabbított kínai holdújév után rendben újraindulni a gyárak. A másik probléma, hogy magában Kínában is teljesen bezuhant az Apple számára kulcsfontosságú mobilpiac. Egyes becslések szerint akár a tavalyi mennyiség felére is eshet az idei első negyedéves eladott darabszám. Márpedig Kína jó ideje a legértékesebb régiót jelenti az okostelefonos szegmensben.

Hogy mennyire bizonytalan, képlékeny a helyzet, azt jól szemlélteti, hogy a figyelmeztető közleményben nem említenek módosított bevételi célsávot. A befektetők persze meglehetősen érzékenyek az ilyen kérdőjelekkel teli negatív bejelentésekre. Így nem csoda, hogy az Apple papírjai a nyilvánosságra kerülést követően nagyjából 4 százalékkal estek.

Bejött a vietnámi terv

Az Apple egyik legnagyobb riválisánál, a legtöbb okostelefont értékesítő Samsungnál viszont nem ennyire borult a helyzet. A dél-koreai vállalatnál ugyanis beérni látszik a nagyjából tíz éve elkezdett projekt, amelynek lényege a Kínától való függőség csökkentése volt. Ennek keretében a Samsung impresszív kapacitásokat épített ki más ázsiai országokban, főként Vietnámban, ahol a cég telefonjainak nagyjából fele készül. Itt ráadásul a bérköltségek sem kezdtek olyan emelkedésbe, mint ami az egyre fejlettebb Kínában tapasztalható. Utóbbi helyen alig pár hónappal ezelőtt zárt be az utolsó Samsung-üzem.

Érdekes módon a korábbi hátrány, miszerint a Samsungnak gyakorlatilag kapitulálnia kellett a már emlegetett kínai okostelefon-piacon, most pont jól jön a koreaiaknak. Kínában a helyi szállítók mellett maximum az iPhone-ok tudnak labdába rúgni, ám éppen ezért az eladások várt drasztikus bezuhanása őket szinte alig érinti.

Piaci hírek

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.