A németeknél landol a legnagyobb csomag, de a franciáknál, az íreknél és az olaszoknál is komoly beruházásokra kerül majd sor az Intel európai fejlesztéseinek első körében.

Az Intel tavaly ősszel, a müncheni IAA nemzetközi autókiállításon jelentette be, hogy a következő évtizedben – összhangban az Európai Bizottság 2030 Digital Compass tervezetével – 80 milliárd euróból tíz félvezetőgyárat építene fel Európában. Ahogy akkor kiderült, ebből egy 7 milliárd eurós csomag mindjárt az írországi gyár kapacitásának megduplázására és a gyártósorok 7 nanométeres gyártástechnológiára való felkészítésére menne, de szó volt német, francia, olasz, belga vagy holland helyszínekről is.

A társaság tervei mellett azóta is folyamatosan röpködtek az újabb ígéretek, a múlt hónapban pedig az is kiderült, hogy az EB az uniós csipgyártás fellendítésére új jogszabályjavaslattal áll elő, enyhítve az iparági szereplőkre vonatkozó állami támogatás szabályait, megágyazva ezzel további 15 milliárd euró összértékű állami és magánbefektetésnek.

A legfrissebb hírek szerint az amerikaiak is döntöttek, és Németországot választották egy hatalmas gyártókomplexum helyszínéül: a fejlesztések első hullámára szánt 33 milliárd euróból ez 17 milliárdot visz majd el, az ottani autóipar pedig minden bizonnyal a 2 nanométeres technológiát is alkalmazó élvonalbeli csipek első számú vásárlója lesz.

A németországi Magdeburgban rögtön két gyárat is létesítenek, amelyek összesen 7 ezer építőipari és 3 ezer állandó munkahelyet teremtenek, nem beszélve a több tízezer további munkahelyről a beszállítók és partnerek között. Az emlegetett 80 milliárd eurós beruházás innentől a magdeburgi telephely kiépítéséről, valamint az olaszországi és franciaországi telephelyek továbbfejlesztéséről szólna, de a vállalat további 12 milliárd euróval emeli az Írországban működő létesítmény fejlesztésére fordított összeget is, ami így már 30 milliárd euróra növelné az Intel ottani beruházásainak teljes értékét.

Mindenhonnan besöpörnék a támogatásokat

Olaszországgal egy összeszerelő és csomagoló üzem létrehozásáról tárgyalnak, amelyik 4,5 milliárd eurós beruházást igényelne, és valamikor 2025 és 2027 között kezdené meg működését. Az Intel Franciaországban tervezi új európai kutatási központjának felépítését, ezer új csúcstechnológiai munkahelyet hozva létre, de növeli majd Lengyelországban működő laboratóriumának területét is, Spanyolországban pedig a Barcelona Supercomputing Centerrel közösen alapít egy másik labort.

A létesítmények változatos helyszínekre való kiosztása nyilván abban segíti a vállalatot, hogy több támogatáshoz jusson a különböző országokból, bár ezt mindegyikükkel külön-külön kell megtárgyalnia. A belső piacokért felelős uniós -biztos, Thierry Breton ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az EU más csipgyártókkal is egyeztetéseket folytat, és reméli, hogy a következő hónapokban vdlük közösen is hasonló bejelentéseket tehetnek.

A 2030 Digital Compass tervezet célja, hogy az Európai Unió a digitális szuverenitás jegyében 20 százalékost részesedést érjen el a csúcstechnológiás félvezetőipari termékek világpiacán. Ez tavaly ilyenkor, a terv bemutatásakor éppen 9 százalék volt, szemben azzal, hogy 1990-ben még 44 százalékosra becsülték Európa súlyát a globális félvezetőiparban.

Piaci hírek

Kínában már tudnak valamit az Apple MI-s szervercsipjéről

A pletyka forrása egy Weibo-felhasználó, aki korábban is bizonyította: jó helyekről informálódik Apple-ügyekben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.