A felhőszolgáltatók – és a felhőszolgáltatóknak infrastruktúrát szállítók is – vállalati környezetben a hibrid modellre esküsznek. A Google ebben némileg lemaradva most pótolja, igaz, rohamtempóban, a lemaradásait. A San Franciscóban a tegnap zárult konferencia előadásainak többsége azt hivatott bemutatni, hogy mennyire jó alternatíva a Google Cloud Platform bármely más vállalati felhőszolgáltatásnellenében.
A közelmúltban már pótoltak egy fontos hiányosságot, a dedikált szerver bérlésének lehetőségét, most pedig egy egész csokornyi újdonsággal rukkolt elő.
Jön a nyílt forráskódú microservice-platform, az Istio, első stabil verziója, valamint vele egy időben a menedzselt változata, a Managed Istio. Az Istio lényegében a microservice-ek üzemeltetéséhez ad egységes és átfogó eszközkészletet. A platformot a Google iparági szabványnak is szánja, ezért nem is Google-specifikus.
Hibrid felhő és DevOps eszközök
Végre megszületett a Google saját hibrid megoldása is, így a vállalatoknak a konténertechnológia adta lehetőség már csak nem elvi. Az on-premise Google Kubernetes Engine (GKE) kiadására épülő GKE On-Premet – melynek alfa állapotú preview-ja hamarosan érhető lesz –, azoknak a nagyvállalatokat célozta meg, melyek bármilyen okból (akár technológiai, akár a költségek, de leggyakrabban a szabályozás miatt) nem akartak teljes egészében publikus felhőbe költözni.
A GKE On-Prem lényegében egy menedzselt Kubernetes-szolgáltatás, amellyel összevonható a publikus és a privát környezet irányítása. Egységes multi-cluster regisztrációt és frissítéskezelést, központi monitoringot és naplózást, hibrid azonosság- és hozzáférést-kezelést kínál. Akárcsak a felhős GKE-ből, elérhető a GCP Marketplace és a GKE Policy Management. És természetesen van hozzá a teljes körű, nagyvállalati szintű támogatás.
Szintén a konferencia újdonsága a Cloud Build, amely az egyre általánosabb DevOps metodológiát segíteni hivatott ún. CI/CD (Continuous Integration/Continuous Delivery) rendszer. A Cloud Builddel a modern alkalmazásfejlesztési igényekhez igazodva a fejlesztés teljes folyamata végigvihető a tervezéstől a kódoláson és tesztelésen át a bevezetésig és monitoringig. Nagy előnye, hogy a folyamatban nagyon sok az automatizálási lehetőség. A Google még azzal is igyekszik vonzóbbá tenni a szolgáltatást, egy elég izmos ingyenes csomagot kínál.
Megújul a G Suite is
A Google közlése szerint jelenleg mintegy 1,4 milliárd aktív (!) felhasználója van a G Suitnek. A konferencián a vállalati felhasználóknak szánt csomaghoz jelentettek be újdonságokat – a Gmailt érintők egy részéről már a tavasz folyamán lehetett tudni. Elsősorban a biztonságot érinti, hogy megtámogatták mesterséges intelligenciával a különböző védelmeket, például machine learning algoritmus elemzik a fenyegetettség-indikátorokat. Szintén AI-vezérelt megoldás a Gmailben az intelligens levélösszeállítási lehetőség, amellyel automatikus válaszokat lehet küldeni bizonyos levelekre. Ezek a funkciók néhány héten belül válnak elérhetővé.
Javul az egyes szolgáltatások integrációja, a Google Calendar közvetlenül hozzáférhetővé válik a Gmailből. Újdonság az offline levelezés lehetősége, elkészült az ún. szundi (snooze) funkció, amellyel a levelek feldolgozása késleltethető, mert a Gmail gondoskodik róla, hogy ne feledkezzünk meg róluk.
Az integráció olyan szinten is megvalósul, hogy például a Google Táblák (Sheets) összekapcsolható az egyelőre béta állapotú BigQuery ML szolgáltatással. Ezáltal egyszerű SQL eszközökkel operálva lehet létrehozni machine learning modelleket.
További újdonság, hogy önálló termékként is elérhető lesz a Drive Enterprise használatalapú árazással.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak