Az ún. sole-tenant node konstrukció dedikált szervert biztosít az ügyfeleknek. Egyelőre bétás a szolgáltatás.

Fontos lépés a nagyvállalati ügyfelek kiszolgálásában a Google napokban bejelentett új szolgáltatása: dedikált fizikai szervert biztosít olyan vállalatoknak, melyeknek fontos, hogy ne kelljen osztozniuk más felhasználókkal egy fizikai Compute Engine szerveren. Az egybérlős vagy sole-tenant node szolgáltatás egyelőre béta verziójú.

Compliance miatt nagyon kellett

A szolgáltatással a Google komoly hiányt pótolt a nagyvállalatoknak szánt kínálatában. Legnagyobb versenytársai (például Amazon AWS, Microsoft Azure) már régebb óta kínálnak infrastruktúra-szolgáltatásaikban dedikált fizikai szervert elsősorban olyan ügyfelekre gondolva, melyeknek a törvényi megfelelés miatt bizonyítaniuk kell, hogy felhős rendszereik szeparáltan futnak.

A Compute Engine egybérlős szerverei ugyanezt kínálják: fizikailag szeparált felhős számítási erőforrásokat. A dedikált szerveren futó virtuális gépek (VM) nagyobb adatbiztonságot nyújtanak. Emellett az üzembiztonság is javulhat, ugyanis nem fenyegetik a vállalat ott futó rendszereit a többi bérlőnél fellépő esetleges problémák.

A felhasználók számára az egybérlős rendszeren mindössze annyi változik, hogy a fizikai szerver teljes erőforrásával gazdálkodhatnak. Kétségtelen, hogy ezzel elveszik a több-bérlős környezet legfontosabb előnye, a hardver optimális kihasználása és a méretgazdaságosság. Ugyanakkor nem fenyeget az a veszély, hogy például egy-egy konkurens VM elfogyasztja a hardver erőforrásainak többségét.

Hűségszerződéssel olcsóbb

Az előnyök elvesztését a Google azzal ellensúlyozta, hogy a felhasználó sokkal nagyobb szabadságot kap a konfigurálás terén. Szabadon válogathat a különböző virtuális géptípusok között. Emellett egyedi konfigurációkat is létrehozhatnak memória- vagy számításigényes folyamatokhoz, azaz szabadon meghatározhatják az adott feladathoz használni kívánt memóriát és a vCPU-k számát.

A Google már a Compute Engine árazásába is beleépítette a bétás szolgáltatást annak ellenére, hogy még nem is teljes, például a Google Cloud Console-támogatást későbbre ígérek. A használóknak számolniuk kell azzal is, hogy a Google – épp a bétás állapot miatt – egyelőre nem vállal rá SLA-t (Service Level Agreement).

Az egybérlős szerver értelemszerűen drágább, mint a több-bérlős. Az árazás egyébként vCPU-nként és gigabájtonként történik, de a dedikált hardverért 10 százalék felárat is kell fizetni. A Google úgy szeretné hosszú távon megtartani ügyfeleit, hogy hosszú távú elköteleződés esetén komoly árengedményeket ad.

Cloud & big data

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.