A kínai cég nagyvonalú ajánlattal növelte a részesedését a francia játékfejlesztőben.

Duplájára növeli részesedését a Tencent a Ubisoftban, jelentette be a két vállalat. A kínai vállalat a piaci ár közel kétszeresét fizette a részvényekért. Miközben a francia videójáték-fejlesztő értéke még a deal bejelentése után sem érte el a 6 milliárd eurót, a Tencent több mint 10 milliárdos cégértéknek megfelelő összeget ad a részesedésért.

A tranzakcióval a Tencentnek összesen 11 százaléka lesz a Ubisoftban, de közvetlenül a jelenlegi 4,5 százalékát maximum 9,99 százalékig növelheti. Emellett megállapodott az alapítók családi cégével, a Guillemot Brothers Limiteddel is, hogy megvásárolja annak 49,9 százalékát 300 millió euróért, de cserébe csak 5 százaléknyi szavazati jogot kap. A Guillemot Brothers birtokolja az alapító Guillemot-k 15 százalékos Ubisoft-részesedésének jelentős részét.

A kínaiak kemény feltételeket vállaltak: öt évig nem adhatják el a részvényeiket, a moratórium lejárta utána pedig a Guillemot családnak elővásárlási joga lesz a pakettre. Emellett a Tencent kötelezettséget vállalt arra, hogy nyolc évig nem növeli közvetlen részesedését a francia játékgyártóban, és hosszú távú adósság-refinanszírozási hitelt is nyújt Guillemot-ék holdingjának.

Koncentrálódik a videójátékok piaca

Bár a Tencent befektetőinek az öröme nem lehetett felhőtlen (a hongkongi tőzsdén ma 2 százalékos mínusszal nyitott a cég), szakértők szerint a megállapodás mindkét fél számára előnyösnek tűnik. Ahogy korábban írtuk, a Tencentet a piaci körülmények hajtották történetének egyik legnagyobb külföldi bevásárlása felé. Egyszerre kell megküzdenie ugyanis a kínai szabályozás okozta nehézségekkel, hazai piacának kiélezett versenyével, valamint azzal is, hogy egyre kevesebb a minőségi  játékokkal foglalkozó független kiadó (ha a Microsoft terve összejön, hamarosan az Activision Blizzard is kiesik).

A Tencent ezért igyekszik megerősíteni a kiadókban a pozícióit. Alig egy hete vásárolta meg a FromSoftware több mint 16 százalékát.

A Ubisoft másféle nehézségekkel küzd az utóbbi években. Sorozatban csúszott a játékok megjelentetésével, és az is sokat rontott a reputációján, amikor szexuális zaklatási botrány miatt a teljes felső vezetést át kellett alakítani 2020-ban. A problémák oda vetettek, hogy az elmúlt négy évben a cég elvesztette piaci értéke több mint felét. 2018-ban még 102 euró fölött is kereskedtek a papírjaival, most még a Tencent-megállapodás sem tudta 44 euró fölé lökni az árfolyamot.

Elemzők nem várnak változást a két cég stratégiai partnerségében. A Tencent abban bízik, hogy az üzlet segít a Tencentnek ellensúlyozni a szigorú kínai piacszabályozás negatív hatásait. Mint a Reuters a deal kapcsán felhívja a figyelmet, a kínai játékpiac értéke története során először zsugorodott az idei első hat hónapban.

Konzumer tech

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.