Legújabban a felhasználók száma és az éves bevételek alapján azt kötnék engedélyhez, hogy a nagy internetes vállalatok befektetéseket vagy tőkebevonást hajtsanak végre.

A Reuters beszámolója alapján olyan új irányelveket dolgozott ki a kibertér szabályozásáért felelős hatóság, amelyek értelmében a nagy internetes vállalatok a jövőben már csak kormányzati jóváhagyással eszközölhetnek befektetéseket, vagy vonhatnak be külső tőkét az üzletükbe. A hírügynökség bennfentes forrásaira hivatkozva arról ír, hogy a javaslatban szereplő követelmények minden olyan platformszolgáltatóra vonatkoznak majd, amely több mint 100 millió felhasználóval vagy több mint 10 milliárd jüan (1,58 milliárd dollár) éves bevétellel működik.

A források szerint ugyanilyen engedélyeket kellene kérnie minden olyan internetes vállalkozásnak, amely érintett a Kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság tavaly kiadott, azóta rendszeresen frisített negatív ágazati listáján. Ez lényegében a külföldi befektetéseket tiltja meg az olyan szektorokban, mint amilyen a közoktatás, a hírszolgáltatás vagy mondjuk a ritkaföldfémek kitermelése. A bizottság ennek alapján azt is megköveteli az érintett területeken mozgó szervezetektől, hogy engedélyt kérjenek, mielőtt részvényeiket a kínai anyaországon kívül tőzsdékre vinnék.

A Reuters szerint egyes internetes cégeket már tájékoztatták is a várható új szabályozásról, bár egyelőre csak szabályozástervezetről van szó, amelynek a részletei még változhatnak. Az információ mindenesetre nem volt nyilvános, és a kiberadminisztráció sem reagált azonnal a hírügynökség megkeresésére. Annyi biztos, hogy a javaslat elfogadása még tovább szigorítaná azt az elmúlt évben kialakított, egyre határozottabb állami felügyeletet, amelynek nyomán határozott korlátok közé szorították a korábban alig szabályozott internetes óriáscégek tevékenységét az üzletszerzéstől egészen a felhasználói adatok kezeléséig.

Nem lehet majd mindent erőből megoldani

Az Alibaba, a Tencent, a ByteDance és más vállalatok is valóságos birodalmakat építettek fel maguk körül a kisebb piaci szereplők felvásárlásával és olyan befektetésével, amelyeket a kínai szabályozók monopolisztikusnak és a felhasználóikkal szemben tisztességtelennek neveznek. Az ilyen cégeknek az utóbbi időben laza csuklóval szórják a pénzbüntetéseket a bejelentési kötelezettségek elmulasztása vagy a kártékony üzleti gyakorlatok miatt, február közepétől pedig biztonsági felülvizsgálatot is megkövetelnek a legalább egymillió felhasználó adatait kezelő vállalatoktól.

A mostani tervezetet összefüggésbe helyezi, hogy a CBInsights adatai szerint a Tencent például Ázsia harmadik legaktívabb befektetője volt a tavalyi negyedik negyedévben, az összes kockázatitőke-finanszírozás pedig a 90 milliárd dollárt is meghaladta 2021-ben Kínában, ami több, mint az előző évi szint másfélszerese. A Reuters által megszólaltatott magántőke-befektető úgy látja, hogy az új szabályok ténylegesen lelassíthatják az internetes nagyválallatok befektetéseit, tágabb teret engedve a kisebb, független induló vállalkozások fejlődéséhez.

Emellett hatással lehet az ilyen cégek értékelésekre is, mert a piacon mozgó óriások erre kevésbé érzékenyek, hiszen legfőbb céljuk az, hogy stratégiai előnyt szerezzenek a versenytársaikkal szemben. Az a mostani riportból nem derül ki, hogy az új rendelkezések pontosan milyen típusú befektetéseket vagy forrásbevonásokat érintenek, így vonatkoznak-e majd a magánpiaci befektetésekre, például az elsődleges részvénykibocsátásokat megelőző privát finanszírozási körökre. Annak a korszaknak mindenesetre a végét jelenthetik, amikor a nagy internetes platformok üzemeltetői jórészt befektetéseken keresztül építhették fel ökoszisztémájukat.

Piaci hírek

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.