December elsejei hatállyal távozott az Intel éléről Pat Gelsinger (képünkön), aki közel négy évig irányította a csipgyártó vállalatot. A cég által kiadott sajtóközlemény sorai között kiolvasható, hogy a döntés hirtelen születhetett, hiszen a nyugdíjba vonuló vezérigazgató utódjának kiválasztása csak most kezdődik.
Az átmeneti időszak során a szervezetet Michelle Johnston Holthaus, a nemrégiben alakított Intel Products divízió frissen kinevezett vezérigazgatója és David Zinsner ügyvezető alelnök és pénzügyi igazgató fogja közösen vezetni. Mindeközben az igazgatótanács egy keresőbizottságot állít fel. Utóbbi az ígéretek szerint "szorgalmasan és gyorsan" munkálkodik majd a Gelsinger pótlására képes szakember megtalálásán.
Vicsorba hajló mosoly
A hivatalos sajtóközleményben megszólaltatott vezetők természetesen igyekeznek pozitív üzenetekkel köríteni a vezérigazgató hirtelen távozását, ám az igazgatótanács nevében nyilatkozó Frank Yeary azt is hozzátette, hogy tisztában vannak vele, hogy "még sok tennivaló" akad a vállalatnál és nagyon törekszenek "a befektetői bizalom helyreállítására".
Hogy mennyire nem egy szokványos vezetőváltásról van szó, azt nem csak az utód hiánya mutatja. A Bloomberg értesülései szerint ugyanis a teljes bizalomvesztést elszenvedő Gelsinger ultimátumot kapott az igazgatótanácstól: vagy önként távozik posztjáról, vagy ők maguk rúgják ki.
Messiásként várt régi motoros
Pat Gelsinger 1979-ben, 18 éves korában kezdett dolgozni a csipgyártónál technikusként. Egyetemi diplomája megszerzését követően végigjárta a ranglétrát, fontos fejlesztési projekteknek a vezetője, csiptervező, végül CTO lett. Ő hozta létre 1997-ben az azóta megszüntetett Intel Developer Forumot is. Az Inteltől először 2009-ben távozott, majd bő egy évtizedig az EMC-nél és a VMware-nél töltött be vezetői posztokat.
Gelsinger 2021 elején tért vissza az Intelhez. Vezérigazgatói kinevezésétől sokan azt várták, hogy a szervezetnél ismét a technológia kerül fókuszba. Ehhez képest az elmúlt szűk négy esztendő egyáltalán nem a technológiai áttörések dicsőséges kommunikálásáról, hanem az átszervezésekről, újabb és újabb leépítési körökről szólt.
A vállalat tempót vesztett riválisaival szemben, majd megállíthatatlannak tűnő halálspirálba kezdett, amit Gelsinger egyre sűrűbben bejelentett mentőtervei sem tudtak kezelni. Szeptember végére odáig jutott a helyzet, hogy a cég felvásárlási célpontként merült fel a sajtót bejárt iparági pletykákban. Az pedig tényleg az utolsó csepp lehetett a pohárban, hogy az Intelt kirakták a Dow Jones tőzsdei indexből. És hogy duplán fájjon: helyére egy nagy rivális, a mesterséges intelligencia felfutása miatt a világ legértékesebb vállalatává növő Nvidia került.
(Fotó: Intel)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak