A kínai gyártó meglehetősen acélosan indította az évet. Igaz, a nettó nyereség egyelőre még így is nagyon távol van.

A feltörekvő, alig nyolcévnyi múltra visszatekintő gyártó egy hónappal ezelőtt jelentetett be szándékát, hogy parkettre lép a hongkongi tőzsdén. A sajátságos marketingstratégiát követő Xiaomi hatalmas felfutást követően egy kicsit megtorpant, de a friss számok alapján újra nyerésben van. Már ami az eladott telefonok mennyiségét illeti, hiszen profitot egyelőre nem tud felmutatni.

Évnyitó duplázás

A nyilvános részvénykibocsátáshoz kapcsolódóan a cégnek meglehetősen részletes adatokat tartalmazó beadványokat kell készítenie. Egy ilyenből derült ki most, hogy is alakult pontosan az első negyedév. A vállalat fő termékének számító okostelefonok bevételei közel 90 százalékkal híztak az egy évvel korábbi állapothoz képest. Bár darabszámról nem esett szó a dokumentumban, szakértői becslések szerint az értékesített mennyiség ennél is dinamikusabban, 13,4 millióról 28,1 millióra nőtt. Ebből egy egyszerű matematikai levezetéssel kijön, hogy az értékesítés átlagára viszont csökkent.

Ami a vállalat egészének teljesítményét illeti, a 34,4 milliárd jüan összbevétel nem tűnik rossznak ahhoz képest, hogy tavaly egész évben is csak nagyjából háromszor ennyi, 114,6 milliárd jött össze. Azonban a nettó nyereségtől nagyon távol van a cég, hiszen ezen a soron az első negyedévben 7 milliárd jüan mínusz csúfoskodik. Igaz, ennek oka nem a működésben, hanem bizonyos egyszeri tételekben keresendő. Így volt ez már tavaly is, amikor a 2017-ben elért 12,2 milliárd jüannyi üzemi eredményből végül 41,8 milliárdos nettó veszteség kerekedett ki, jobbára azért, mert a korai befektetőket ki kellett fizetni.

A parkettre lépést megelőző helyzetkép tehát vegyes, de azért inkább pozitívnak mondható. Az okostelefon-eladások megduplázása például több mint kiváló, hiszen a globális piac nagyjából stagnált az első három hónapban.

Az utóbbi időszak legnagyobb dobása lehet

Ha igazak az előzetes várakozások és pletykák, akkor a Xiaomi részvénykibocsátása nagyjából a 10 milliárd dolláros szint körül várható. Egy ilyen teljesítménnyel a cégé lenne az elmúlt snégy év legnagyobb tőzsdére lépése a világban. Persze ehhez jól jönne, ha a profitabilitás felé vezető út is világosan látszana.

Utóbbit némileg nehezíti, hogy a cég politikája az, hogy deklaráltan nem akar sokat keresni készülékein. Ezt az irányt egyébként nemrégiben meg is erősítették, azaz soha nem fognak 5 százaléknál több nettó profitot szerezni egy eladásból. További lehetőség a kiépülőben lévő szolgáltatási ág (például cloud) felhízlalása, ám ez egyelőre csak marginális pénzt hoz a telefonokhoz képest.

Jól értesültek szerint egyébként kezdetben 100 milliárd dolláros cégértékben gondolkodtak a vállalatnál, ám ezt a tanácsadókkal folytatott konzultációkat követően végül sikerült reálisabb szintre csökkenteni. Jelenleg úgy áll a dolog, hogy valahol 60-70 milliárdnál tűzik ki a zászlót.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.