Fontosak a peer-to-peer szakmai tapasztalatcserék. A hálózatos gondolkodás jegyében azonban fontos az is, hogy a személyes tapasztalatok, bevált módszerek, ötletek szélesebb körhöz jussanak el, ahol hasznosulnak, majd újabb tapasztalatokat, jó módszereket és ötleteket szülnek. Ennek a tapasztalatcserének vált fontos fórumává a CIO Budapest, melyet idén nyolcadik alkalommal rendez meg a Bitport november 8-án a La Vida DUNA Rendezvényházban.
Nem csak informatikusoknak
Világunk bővelkedik váratlan és gyors fordulatokban, amit a vállalati informatikának le kell követnie. Ma egy informatikai vezetőnek egyszerre kell kezelnie a diszrupció jelentette kihívásokat és a források szűkülését. A másik oldalon azonban mindez kihívást jelent a teljes vállalatirányításnak, hiszen az IT mélyen beágyazódott az üzleti folyamatokba: a vállalat IT-jének felkészültsége, reagálóképessége alapjaiban határozza üzleti sikerességét. Létfontosságúak tehát a jó eszközök, és az azok alkalmazására, integrálására szolgáló jó gyakorlatok. A CIO Budapest 2023 előadói ilyen témákkal készülnek a konferenciára, így nem csak az informatikai, hanem a velük szorosan együttműködő üzleti vezetőknek is szolgálnak hasznos információkkal.
A programot immár hagyományosan a Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke nyitja. Fritsch Róbert előadásában a szervezet tagjainak tapasztalataira támaszkodva mutatja be, hogy milyen gyakorlati problémákra várnak az IT-juktól megoldást a magyarországi vállalatok.
Szintén hagyomány, hogy a keynote előadó nem informatikus, de az informatikához szorosan kapcsolódó határterületen dolgozik. Idén Asbóth János Junior Prima-díjas fizikus, a BME Elméleti Fizika Tanszékének docense, a Wigner FK Kvantumoptikai és Kvantuminformatikai Osztály tudományos főmunkatársa egy korszakváltó technológiába, a kvantum-számítástechnikába vezeti be a hallgatókat. Milyen hatása lesz a kvantum-számítástechnikának, és mikor fogunk ebből valamit érzékelni? Michio Kaku, a húrelmélet egyik megalkotója szerint nagyobb dobás, mint a generatív mesterséges intelligencia, egy fiatal oxfordi fizikus kutató, Nikita Gourianov szerint viszont csak egy túlhájpolt lufi. De hol lehet az igazság? Asbóth János előadása a legfontosabb kérdést, a kvantum-számítástechnikai gyakorlati használhatóságát sem kerüli meg.
Az esettanulmányokat, gyakorlati tapasztalatokat bemutató előadások sorát egy páros előadás nyitja. Fehér Gergely, a Graphisoft SE SwS Operations and Delivery területet irányító igazgatója, valamint Gáspár Attila, a META-INF Kft. társ-ügyvezetője, közösen mutatják be egy Jira-bevezetés szervezeti hatásait. Az előadás nem titkolt célja, hogy megmutassa: az Atlassian Jira nem véletlenül vált az egyik legnépszerűbb ügykövető rendszerré, és ha jól működik, nemcsak az IT, hanem az egész szervezet hatékonyságát képes javítani. Az előadáson várhatóan szó lesz a Server kiadások támogatásának leállításáról is.
Opánszki Gábor, az ACE Telekom adatközponti specialistája a megbízható infrastruktúra szerepét mutatja be a vállalati hatékonyságban. Az általa hozott esettanulmányból kiderül: hogyan lehet gyorsan és gazdaságosan felépíteni, majd hatékonyan üzemeltetni egy minden elemében (hálózati-, eszköz- és adat szinten is) redundáns infrastruktúrát olyan vállalatnál, amely 24 órában működik, és amelynek szigorú comlipance-előírásoknak kell megfelelnie.
Az LSK Hungária termékfejlesztési igazgatója, Leveli András érzékletes példákon keresztül mutatja be, hogyan alkalmazhatók a leghatékonyabban kollaborációs eszközök hibrid munkakörnyezetben is.
Kiberbiztonság és üzembiztonság
A vállalatoknak egyre nagyobb teher, hogy megteremtsék az üzleti értékeknek megfelelő kiberbiztonságot. A konferencián ezért kiemelt szerepet kapnak az ezzel kapcsolatos témák. A biztonság és a kényelem nem feltétlenül barátok, tartja a mondás. Dr. Váczi Dániel, a 4iG információbiztonsági tanácsadójának előadása azonban bemutat egy lehetséges megoldást arra, hogy össze lehessen hangolni a kiberbiztonságot és az akadálymentes üzleti folyamatokat. És beszél még egy fontos kérdésről: hogyan lehet kimutatni transzparensen, hogy a biztonságba történő befektetés megtérül?
És hogy ez utóbbi mennyire fontos kérdés, tanúskodik az is, hogy Ádám Zoltán, a Palo Alto Networks regionális sales managere szintén a kiberbiztonsági beruházások hatékonyság- és versenyképesség-növelő hatását mutatja be egy pénzintézeti bevezetés példáján keresztül.
A biztonságnak azonban van más aspektusa is. Koós Tibor, az Euro ONE Számítástechnikai Zrt. pre-sales mérnöke, egy olyan esettanulmánnyal érkezik, amikor nem a kiberbűnözők, hanem az extrém időjárás teszi próbára a vállalati infrastruktúrát.
A konferencia zárásaként három, különböző szektorokból érkező informatikai vezető beszéli meg Fritsch Róbert VISZ-elnök vezetésével, hogyan hangolhatók össze bizonytalanabb gazdasági környezetben a korlátosan rendelkezésre álló fejlesztési erőforrások és a vállalaton belüli nem tervezett igények. A beszélgetésben Dinnyér Krisztián (Ceva Santé Animale/Ceva-Phylaxia) a gyógyszeripart, Heiszmann Gábor (Uniqa Biztosító) pedig a biztosítási szektort képviseli. A beszélgetésben helyet kap az informatikai szektor is, amit Vágási József (4iG) képvisel, így az is kiderül, hogy lyukas-e a cipész cipője.
A konferencia zártkörű, azon a nagyvállalatok és kormányzati intézmények belső informatikájáért felelős vezetői, valamint az informatikához közvetetten kapcsolódó vezetőtársaik vehetnek részt. Számukra a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát a CIO Klubba történő regisztrálással tudja jelezni.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak