Az Atlassian vezetői soha nem idegenkedtek a radikális stratégiáktól. Úgy robbantak be a világpiacra, hogy nem volt egyetlen értékesítőjük sem. 2020-ban pedig úgy döntöttek, hogy közeljövője sincs az on-premise-nek.
A vállalat eredetileg minden termékét háromféle "kiszerelésben" értékesítette: volt Server, Data Center és Cloud verzió. A Server változatok értékesítését már 2021 februárjában, mindössze egy szűk évvel a döntés bejelentése után leállították, 2024 február 15-től pedig támogatás sem lesz hozzájuk.
Amikor az Atlassian úgy döntött, hogy cloud-native vállalattá válik, azzal érvelt, hogy így sokkal jobb élményt nyújthat az ügyfeleinek. A döntés azon a tapasztalaton alapult, hogy amikor az on-prem és a felhős rendszert egyaránt ki akarta szolgálni, voltaképpen mindenki rosszul járt: lassabb volt a fejlesztés, és nehéz volt a funkciókat úgy összehangolni, hogy gördülékeny legyen az együttműködésük egy hibrid ökoszisztémában.
A szerver és a felhős vonal kódbázisát már 2016-ban szétválasztották (ezt amúgy sok cég meglépte), de mindkettőt vitték tovább, mert az ügyfelek egy része compliance okokból (pl. az USA-ban a egészségiparra érvényes HIPAA miatt) nem vihetett ki felhőbe olyan adatokat, melyeket az Atlassian rendszerei kezeltek. Számukra februártól a Data Center csomagok maradnak.
De milyen áron?!
Az ügyfelek azonban árazás szempontjából kényszerhelyzetbe kerülnek. Az Atlassian ugyanis nem változtatott a Data Center csomagok árazásán: 500 felhasználóig a felhasználói számtól függetlenül ugyanannyit kell fizetni – ráadásul fajlagosan is ez a legdrágább csomag. Ez azt jelenti, hogy a kisebb szervezetek vagy lemondanak az Atlassian-termékekről, vagy mondjuk száz felhasználó esetén vállalják a felhasználónkénti extém magas éves árat – vagy: áttérnek felhőre (már ha tehetik).
Az Atlassian revenue managere, Cameron Deatsch a The Registernek nem is rejtette véka alá: azért így áraznak, mert a Data Center csomagokkal csak a legnagyobbakra lőnek. Azokra a nagy szervezetekre, melyeknél akár technikai oka is lehet annak, hogy nem tudják az Atlassian termékeit SaaS modellben használni.
Amúgy a felhős kivitel sem olcsó, de Deatsch szerint a legalább 200 Atlassian-felhasználóval rendelkező szervezeteknél a SaaS-nak alacsonyabb a TCO-ja, mint a Data Center licencelésnek. A Gartner egy elemzője szerint azonban a kisebb felhasználók úgy érezhetik, csapdába kerültek. Ezt tetézi az is, hogy az Atlassian – más szoftvergyártókkal ellentétben – nem kínált kiterjesztett támogatást on-prem termékeihez.
A Data Center csomagokkal kapcsolatban egyelőre nincsenek radikális tervei a cégnek. Ugyanakkor figyelmeztető jel, hogy a közelmúltban megszerzett Loomot például már csak a felhős Jirába fogják integrálni.
Atlassian: a vártnál jobban áll az átállás
Az Atlassian szerint az ügyfelek gyorsan reagáltak, és már sokkal nagyobb arányban tértek át a Data Center vagy a Cloud kiadásokra, mint a gyártó számított rá. Legalábbis ez a hivatalos kommunikáció.
Ám a befektetői tájékoztatójában a két vezérigazgató, Scott Farquhar és Mike Cannon-Brookes arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2024-es üzleti évnek két jelentős pénzügyi kockázata van: a makrogazdasági környezet, valamint a Server kiadások támogatásának leállítása. Utóbbi azt jelenti, hogy az ügyfelek egy része várhatóan nem áll át 2024-ben Data Center vagy Cloud verzióra, sőt akár el is hagyhatják az Atlassiant.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak