90 millió forintos büntetést szabott ki a Digire a GVH, mert a folyamatban lévő egyesüléshez szükséges vizsgálatnál félrevezető információkat adott. A fúzióra adott korábbi engedélyt visszavonták, ám az szigorúbb ellenőrzés mellett mégis folytatódhat.

Félrevezető közlés miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) visszavonta az Invitel Távközlési Zrt. és a Digi Távközlési és Szolgáltató Kft. (Digi) fúziójának engedélyét - áll a hivatal tegnap kiadott sajtóközleményében. A hazai piacon komoly léptékű felvásárlás azonban nincs veszélyben, mert ideiglenes versenyhivatali hozzájárulással folytatódhat az egyesülés. Igaz, a félretájékoztatás miatt 90 millióval szegényebb lesz a közös kassza.

A GVH idén májusban feltételek mellett adta áldását arra a tavaly nyáron nyélbe ütött üzletre, amelynek keretében az Invitel csoport tulajdonosa, a kínai China-CEE Fung 43 milliárd forintért eladta a 26 milliárd forint árbevételű, 500 főt foglalkoztató Invitel Távközlési Zrt. részvényeit. Az egy évvel korábban alapos átalakításon átesett Invitel lakossági és kisvállalati üzletágának megszerzésétől azt lehetett várni, hogy jelentősen átrendeződhet a hazai vezetékes és tévépiac.

Nem mindenről számoltak be

A folyamatot most némiképpen beárnyékolja a tegnapi döntés, aminek hátterében az áll, hogy az engedélyezéskor előírták, hogy azokon a településeken, amelyeken az Invitel mellett a Digihez tartozó i-TV Digitális Távközlési Zrt. is jelen van szolgáltatással, a helyi kábelhálózatokat üzemeltető társaságokkal kötött i-TV-s bérleti szerződéseit nem hosszabbíthatja meg. A versenyhivatal ezzel a kikötéssel akarta biztosítani a választási lehetőséget, vagyis azt, hogy a Digi ne kerülhessen kizárólagos pozícióba egy területen sem.

Eredetileg 23 ilyen településről adott listát a Digi, ám a hivatal piaci jelzések alapján augusztusban új eljárást indított a téma tisztázására. Ekkor derült ki, hogy nem 23, hanem 89 ilyen település van az országban, azaz a Digi csak a kényes területek töredékéről számolt be a GVH-nak. A fentiek miatt a versenyhivatal egyrészt hazai viszonylatban komolynak számító, 90 millió forintos bírságot szabott ki a Digire, másrészt visszavonta a korábbi, fúziót engedélyező határozatát.

Azért megy minden tovább

A döntés visszavonása miatt az abban szereplő kötelezések – így az i-TV-s szerződések felbontására (meg nem hosszabbítására) vonatkozó előírások – megszűntek. Ezeket a GVH új eljárásban szándékozik részletesen megvizsgálni, és új döntéssel pótolni korábbi határozatát. Mivel a döntés visszavonása miatt az időközben végrehajtott tranzakció jogellenessé válik, a GVH egyúttal – a felek gazdasági érdekét és az előfizetői szolgáltatások folytonosságát mérlegelve – a DIGI kérelmére hozzájárult ahhoz, hogy az új eljárás lezárultáig a vállalkozás - ellenőrző biztos felügyelete mellett - fenntarthassa és folytathassa az Invitellel történő összefonódása már megkezdett lépéseit (így pl. hálózata és szolgáltatásai átvételét, az azokon indult fejlesztéseket és a társaság integrációját) - áll a GVH közleményében.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.