A Vodafone 200 újabb bázisállomással a főváros szinte teljes területét lefedi. És ad 5G-s frekvenciát a BME-nek is.

Budapesten és környékén bővül először érdemben a Vodafone hazai 5G-s hálózata. Hamarosan a meglévő harminc mellé újabb 200 bázisállomáson kapcsolják be az új generációs hálózatot. Ezzel a főváros jelentős részét lefedik. Mint Budai J. Gergő, a Vodafone Magyarország igazgatóságának alelnöke fogalmazott, a fejlesztés hatására több százezren tapasztalhatják meg az új generációs mobilhálózat elképesztő képességeit.

Még tart a tapogatózás

Tavaly tavaszra mindhárom nagy hazai szolgáltató megtette a nagy 5G-s bejelentését, amiben első tudott lenni, sőt ősszel a frekvenciatenderből kizárt DigiMobil felépítette teszt bázisállomását. Bár a tendert végül a Digi fellebezése miatt csak idén márciusban zavarták le, a Vodafone egy 2016-ban nyert frekvenciáján épp egy éve indította el a kereskedelmi 5G-s hálózatát.

Ez a tavaly átadott kis hálózat bővül további 200 bázisállomással. Az új állomásokat heteken belül bekapcsolják. A hardverelemeket már telepítették, jelenleg a szoftveres tesztfázis zajlik. A vállalat az év végére mintegy 300 5G-s bázisállomással fog rendelkezni országszerte.

Ezzel együtt is a szolgáltatás egyelőre szigetszerű. A Telekom Budapest és néhány vidéki nagyváros mellett a Balaton környékén telepített bázisállomásokat. A gyakorlati és üzleti haszna is korlátozott egyelőre. Valószínűleg ez is közrejátszik abban, hogy a Telenor a szükséges tesztkörök lefutásán túl viszont nem is igyekszik, hogy a hálózatépítésben szorosan tartsa a lépést két konkurensével, de ők is tervezik a szolgáltatásuk beindítását. (Erre szerződési kötelezettségük is van.)

Lesz 5G-s campushákózat is

A hazai egyetemi kutatás-fejlesztés számára fontos eredmény, hogy részben a Vodafone jóvoltából épülhet ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen az első 5G-s kísérleti campushálózat. Ehhez a Vodafone adja a frekvenciát saját készletéből (40 MHz-et), amely elegendő lesz a BME teljes területén az egyetem beltéri kísérleti 5G-hálózatának működtetéséhez és laboratórium létrehozásához. A hálózathoz a rádiós eszközöket a Nokia Magyarország biztosítja, és közreműködik a hálózat üzemeltetésében is. Charaf Hassan, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánja elmondta: a teszthálózat létrehozásával Magyarországon az 5G-szolgáltatások világszínvonalú K+F és innovációs tevékenységgel bővülnek.

A hálózat tervezése már korábban elkezdődött a BME Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) projektjének keretében a Nokia Magyarország támogatásával. A dékán arra számít, hogy a teszthálózat létrejöttével a BME a hazai 5G-fejlesztések centrumává válik.

Mobilitás

Emberként még iskolába se járhatna, de 200 millió telefonnál jár a kínai brand

A Realme illusztris társaságba került a mérföldkő gyors elérésével. A teljesítmény értékét tovább növeli, hogy a forgalom nagy része Kínán kívül realizálódik.
 
Hirdetés

Ráfizetünk, ha a védelmen spórolunk!

Ha a védelmen spórolunk, kiberbűncselekmény áldozatává válhatunk. A Sophos MRD (észlelő és helyzetkező) szolgáltatása védelmet nyújt.

Összeurópai szabályozás készteti a cégeket a biztonságosabb informatikai működésre, de a megvalósításhoz nemcsak technológia, hanem emberek is kellenek.
Minden vállalatnak számolnia kell az életciklusuk végéhez érő technológiák licencelési keresztkockázataival. Rogányi Dániel és Vincze-Berecz Tibor (IPR-Insights) írása.

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 1. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 2. rész

Miért ne becsüljük le a kisbetűs jelszavakat? 3. rész

A felmérésekből egyre inkább kiderül, hogy az alkalmazottak megtartása vagy távozása sokszor azon múlik, amit a szervezetük nem csinál, nem pedig azon, amiben egymásra licitál a többi munkáltatóval.

Ezért fontos számszerűsíteni a biztonsági kockázatokat

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2023 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.