Az Egyesült Királyság legfelsőbb bírósága szerint a gépek nem rendelkezhetnek az emberekével azonos státusszal a szabadalmi bejegyzések viszonylatában.

Mesterségesintelligencia-rendszer nem jegyezhető be feltalálóként – mondta ki a brit legfelsőbb bíróság szerdán meghozott határozatában, amelyben arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi törvény értelmében a feltalálóknak személyeknek kell lenniük, hogy szerzői jogot nyerjenek az általuk létrehozott újításokra vagy alkotásokra. A döntés az eddigi csúcspontja volt Stephen Thaler amerikai technológus és jogi szakértő hosszú ideje húzódó küzdelmének, amelyet azért folytatott, hogy a DABUS nevű MI-rendszert ismerjék el két szabadalom tulajdonosaként, illetve egy gépi tanuló algoritmushoz rendeljék egy digitális kép szerzőségét.

Thaler azt állítja, hogy a DABUS önállóan hozott létre egy újfajta étel- és italtartályt, illetve jelzőfényt, és joga van a találmányaihoz. Az Egyesült Államok és az Európai Unió törvényszékei már elutasították Thaler hasonló kérelmét, az Egyesült Királyság szabadalmi hivatala pedig 2019-ben hozott hasonló döntést arra hivatkozva, hogy a DABUS nem regisztrálható személyként. Miután az alsóbb fokú bíróságok is hasonlóan vélekedtek a dologról, Thaler a legfelsőbb bírósághoz fordult, ahol most ugyancsak egyhangú elutasító végzés született: a DABUS nem személy, főleg nem természetes személy, és nem dolgozott ki releváns találmányt.

A helyzet úgy egyszerű, hogy közben végtelenül bonyolult

Az AP beszámolója alapján vannak olyan jogászok is, akik szerint a brit törvények nem tartanak lépést a technológia fejlődésével, és a szabályozást kézenfekvő módon frissíteni kell, összhangban a mesterséges intelligencia közelmúltbeli innovációjával – például az OpenAI által létrehozott ChatGPT-vel, ami képes új verseket, dalokat vagy akár számítógépes kódokat írni. A hírügynökség által megszólaltatott szakértő tagadhatatlannak nevezte, hogy az MI képes új és nem nyilvánvaló termékeket és folyamatokat generálni minimális, vagy akár zéró emberi közreműködéssel, a változást azonban nyilván a törvényhozóktól, nem pedig a bíróságtól kell várni.

A Thaler által felvetett problémával kapcsolatban azonban egyelőre az az álláspont dominál, hogy a szerzői jog csak emberi alkotót illethet meg. Ahogy korábban írtuk, a tengerentúlon egy washingtoni szövetségi bíróság már ilyen irányú döntést hozott idén augusztusban. A másik oldalról ott van egy rakás megoldatlan probléma az MI jogi lehetőségeinek kiterjesztésével: a helyzet meglehetősen zavarossá válna, amikor az ember bármilyen módon megváltoztatja az MI által létrehozott anyagokat, és ott van a modellek képzéséhez használt tartalom kérdése is, amelyre vonatkozóan valószínűleg a keresőmotorok kapcsán lefolytatott viták lehetnek majd mérvadóak.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.