Viszonylag gyorsan kézzel fogható eredménye lett annak a vörös riadónak, amelyet tavaly év végén fújtak a Google főhadiszállásán. Ennek kiváltó oka a rendkívül fejlett szövegalkotási képességekkel rendelkező ChatGPT megjelenése jelentette. Az OpenAI fejlesztése pillanatok alatt hatalmas hullámokat kavart (egyes oktatási intézmények például villámgyorsan elkezdték betiltani a használatát), és becslések szerint alig néhány hét alatt már több mint 100 millióan tesztelték az aktuálisan legmenőbbnek tartott csetbotot.
Minderre válaszul tegnap a keresőóriás egy vezérigazgatói bejegyzésben lebbentette le a fátylat a Google Bard elnevezésű új szolgáltatásról. Az egyelőre csak kiválasztott kevesek által tesztelhető Bard sok tekintetben ugyanazt végzi, mint az OpenAI algoritmusa: a netes adatbázisokban keresgélve igyekszik koherens válaszokat, leírásokat adni a feltett kérdésekre.
Sundar Pichai írásában igyekszik kidomborítani, hogy a Google mindig is élenjáró volt a mesterséges intelligencia fejlesztésében. A Bardot sem a semmiből húzták elő hirtelen, hanem a cég több éve finomított nyelvi feldolgozó algoritmusára, a LaMDA-ra épül. Pontosabban utóbbi "kikönnyített" verziójára, mert a cég azt szeretné, hogy a vélhetően heteken belül megnyitott nyilvános tesztidőszak során minél többen kipróbálhassák, és így minél több és hasznosabb visszajelzéshez jusson. A tesztelési fázisban a külső visszajelzéseket beépítik a vállalat saját belső tesztelésébe, hogy a termék végül "a minőség, a biztonság és a valós információkkal való megalapozottság magas mércéjének" egyaránt megfeleljen.
Ennél több konkrétumot egyelőre nem nagyon lehet tudni a Bardról, de a felvillantott példák azt mutatják, hogy a Google inkább szeretné egyfajta szuperkeresőként alkalmazni, mint kisebb esszék, összefoglalók megalkotására. Ebben a tekintetben tehát némileg eltérhet a ChatGPT és a Bard potenciális fejlődési útja.
Keresik a konfrontációt
A keresés MI-vel történő támogatása már csak azért is kiemelkedően fontos a Google-nél, mivel az OpenAI-ba egyre nagyobb összegekkel beszálló Microsoft záros határidőn belül többek között a Bing keresőt is össze fogja boronálni a ChatGPT képességeivel. Erre az előzetes hírek szerint valamikor idén tavasszal kerülhet sor, ám a Google tegnapi bejelentését követően nem sokkal a Microsoft mára egy láthatóan sebtében szervezett eseményt hirdetett meg. Ezen a szakértők szerint valószínűleg a Bing "felokosítását" jelentik be.
A Google-re nem véletlenül ragadt rá a keresőóriás titulus. A vállalat hirdetési bevételeinek tetemes része globálisan domináns keresőszolgáltatásából származik. Éppen ezért a cég számára azonnali választ kívánó nyílt támadási kísérlettel ér fel, ha mindezt bárki bármivel megpróbálja aláásni. Márpedig a Microsoftnál éppen ezt igyekeznek most elérni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak