A Bard elnevezésű csetbot képességeiről egyelőre keveset tudni, de az biztos, hogy a keresőóriás vele igyekszik ellentámadásba indulni az OpenAI algoritmusa ellen.

Viszonylag gyorsan kézzel fogható eredménye lett annak a vörös riadónak, amelyet tavaly év végén fújtak a Google főhadiszállásán. Ennek kiváltó oka a rendkívül fejlett szövegalkotási képességekkel rendelkező ChatGPT megjelenése jelentette. Az OpenAI fejlesztése pillanatok alatt hatalmas hullámokat kavart (egyes oktatási intézmények például villámgyorsan elkezdték betiltani a használatát), és becslések szerint alig néhány hét alatt már több mint 100 millióan tesztelték az aktuálisan legmenőbbnek tartott csetbotot.

Minderre válaszul tegnap a keresőóriás egy vezérigazgatói bejegyzésben lebbentette le a fátylat a Google Bard elnevezésű új szolgáltatásról. Az egyelőre csak kiválasztott kevesek által tesztelhető Bard sok tekintetben ugyanazt végzi, mint az OpenAI algoritmusa: a netes adatbázisokban keresgélve igyekszik koherens válaszokat, leírásokat adni a feltett kérdésekre.

Sundar Pichai írásában igyekszik kidomborítani, hogy a Google mindig is élenjáró volt a mesterséges intelligencia fejlesztésében. A Bardot sem a semmiből húzták elő hirtelen, hanem a cég több éve finomított nyelvi feldolgozó algoritmusára, a LaMDA-ra épül. Pontosabban utóbbi "kikönnyített" verziójára, mert a cég azt szeretné, hogy a vélhetően heteken belül megnyitott nyilvános tesztidőszak során minél többen kipróbálhassák, és így minél több és hasznosabb visszajelzéshez jusson. A tesztelési fázisban a külső visszajelzéseket beépítik a vállalat saját belső tesztelésébe, hogy a termék végül "a minőség, a biztonság és a valós információkkal való megalapozottság magas mércéjének" egyaránt megfeleljen.

Ennél több konkrétumot egyelőre nem nagyon lehet tudni a Bardról, de a felvillantott példák azt mutatják, hogy a Google inkább szeretné egyfajta szuperkeresőként alkalmazni, mint kisebb esszék, összefoglalók megalkotására. Ebben a tekintetben tehát némileg eltérhet a ChatGPT és a Bard potenciális fejlődési útja.

Keresik a konfrontációt

A keresés MI-vel történő támogatása már csak azért is kiemelkedően fontos a Google-nél, mivel az OpenAI-ba egyre nagyobb összegekkel beszálló Microsoft záros határidőn belül többek között a Bing keresőt is össze fogja boronálni a ChatGPT képességeivel. Erre az előzetes hírek szerint valamikor idén tavasszal kerülhet sor, ám a Google tegnapi bejelentését követően nem sokkal a Microsoft mára egy láthatóan sebtében szervezett eseményt hirdetett meg. Ezen a szakértők szerint valószínűleg a Bing "felokosítását" jelentik be.

A Google-re nem véletlenül ragadt rá a keresőóriás titulus. A vállalat hirdetési bevételeinek tetemes része globálisan domináns keresőszolgáltatásából származik. Éppen ezért a cég számára azonnali választ kívánó nyílt támadási kísérlettel ér fel, ha mindezt bárki bármivel megpróbálja aláásni. Márpedig a Microsoftnál éppen ezt igyekeznek most elérni.

Cloud & big data

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.