Meglehetősen sarkos véleményt osztott meg a Dubajban most februárban rendezett World Governments Summit hallgatóságával Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója. A mesterséges intelligenciához kötődő feladatok kapcsán félelmetes rakétázásba kezdő csipgyártó társalapítója szerint ugyanis az MI olyan szintre ér hamarosan, hogy az teljességgel felszámolja az igényt arra, hogy mély informatikai tudással rendelkező, kódolni képes tömegeket képezzenek a világ iskolái.
Az MI jövöjéről és annak alakításáról szóló színpadi interjú egy pontján Huang megkapja a kérdést arra vonatkozóan, hogy ő milyen területeket ajánlana az embereknek gyermekeik tanítása, illetve saját maguk továbbképzése kapcsán. Az Nvidia első számú embere szerint már az elmúlt nagyjából egy évtizedben diplomázók esetében is hasznosabb lett volna, ha számítástechnikai tárgyak helyett egyéb tudományokat, gyártástechnológiát tanulnak, vagy éppen mezőgazdasági szaktudást szereznek.
Huang állítja, hiába mantrázta az elmúlt 10-15 évben szinte mindenki, hogy az informatika, a programozás képessége létfontosságú a gyerekek jövője szempontjából. "Most ennek szinte az ellenkezője történik" - állítja a vezérigazgató. Mindezt arra alapozva, hogy a mesterséges intelligencia mindenkiből képes programozót csinálni, azaz az eddig meglévő technológiai szakadék megszűnik.
Éppen ezért azok a pozíciók értékelődnek fel, ahol a munka sok különböző információ szintetizálásával jár együtt. Leegyszerűsítve: egy agrármérnöknek nem lesz szüksége programozói támogatásra, ha az ehhez szükséges munkát egy számítógéppel is elvégezheti pusztán azzal, hogy szóbeli utasításokat ad az MI-nek.
Nem mindenki ért egyet
Az Nvidia vezérének álláspontját ugyanakkor betudhatjuk annak is, hogy "hivatalból" lelkesedi túl az algoritmusokban rejlő potenciált, és azt az időtávot, amely során átformál(hat)ják világunk működését. Pozíciójánál fogva ő nyilván nagyobb rálátással bír az elkövetkező évek potenciális fejlődési ívétől, ám az átlagember egyelőre sokszor hibát hibára halmozó, hazudozó, halucináló vagy túlkompenzáló algoritmusokba botlik, ami miatt nehéz elképzelni, hogy holnapután már nem lenne nagy mennyiségben szükség informatikai szakértőkre, programozókra.
A neves technológiai elemző, Patrick Moorhead nem osztja Huang nézeteit. Szerinte a történelem során már számtalan esetben temették a kódolást, de sem a programnyelvek közötti átjárást biztosító compilerek, sem a Java vagy a Python megjelenése, sem a low/no-code elterjedése nem tette értelmetlenné a szoftvermérnöki pályát. X-en közzétett véleményében ezért arra jut, hogy az MI sem nyugdíjazza a programozókat, legalábbis "még egy darabig".
(Fotó: Jensen Huang - YouTube @ World Governments Summit)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak