Újabb kínos epizóddal bővült a mesterséges intelligencia baklövéseinek egyre csak bővülő gyűjteménye. Ezúttal a Google üdvöskéje, a nemrégiben csúcstermékként beállított Gemini járt pórul. Megint.
Az már a ChatGPT berobbanása előtt sok évvel is tudott volt, hogy az algoritmusok hajlamosak nagyon rossz, vagy éppen szélsőséges eredményeket produkálni pusztán azért, mert a tanításukra felhasznált minta nem megfelelően volt összeválogatva, vagy éppen az emberi fejlesztőkben (akár csak tudatt alatt) meglévő előítéletesség szivárgott át az MI "gondolkodásába".
Ezért fordulhatott elő, hogy a képgeneráló algoritmusok nagyvállalati vezetőként rendszerint fehér férfiakat alkottak, míg a munkanélküliek ábrázolásakor gyakran érkezett színesbőrű személy megoldásként.
Az IBM például már 2018-ban kihozott egy az algoritmusok előítéletességét monitorozó megoldást, de a jelek szerint a problémát azóta se sikerült megnyugatótan kezelni.
Van képe hozzá...
A szöveges utasításokból többek között képeket is generáló Google-modellről is elég gyorsan kiderült, hogy sok esetben teljesen használhatatlan végterméket készít. Ez esetben azonban a sztereotípia ellentétéről, pontosabban annak szélsőséges túlkompenzálásáról van szó.
It's embarrassingly hard to get Google Gemini to acknowledge that white people exist pic.twitter.com/4lkhD7p5nR
— Deedy (@debarghya_das) February 20, 2024
A fentiekhez hasonló posztok számolatlanul találhatók a neten, amelyekben az internetezők arra igyekeznek rávilágítani, hogy a Google mesterséges intelligenciáját szinte képtelenség rávenni arra, hogy fehér bőrű embereket alkosson (ez a posztoló egyébként korábban a keresőóriás alkalmazottja volt). Teljesen mindegy, hogy angol, egyesült államokbeli, vagy éppen ausztrál nők megalkotására kérjük a Geminit, az jó eséllyel afrikai vagy ázsiai jegyekkel rendelkező arcokat ad megoldásként.
A témát különösen az amerikai jobboldal karolta fel örömmel, hiszen általános vélekedés körükben, hogy más nagy technológiai cégekhez hasonlóan a Google is javíthatatlanul liberális. A vállalat esetleges védekezését nem teszi könnyebbé az sem, hogy kiderült, generatív algoritmusa második világháborús német katonák címszóval nagy kedvel gyárt ázsiai és fekete bőrű "történelmi" figurákat. Sőt, a Gemini értelmezésében az USA alapító atyái között indiánok, afroamerikaiak és nők is voltak.
We're aware that Gemini is offering inaccuracies in some historical image generation depictions. Here's our statement. pic.twitter.com/RfYXSgRyfz
— Google Communications (@Google_Comms) February 21, 2024
Az egyre kínosabb példákat aztán viszonylag gyorsan megelégelte a Google. Első körben letiltotta az érzékenynek bizonyult utasítások végrehajtását. Hosszabb távon pedig ígéretet tett rá, hogy mérnökei megoldják, hogy az MI ne ontsa magából a sületlenségeket.
Igaz ugyan, hogy ez eddig senkinek nem sikerült, de a remény hal meg utoljára...
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak