Az OpenAI és a Microsoft után a Google is megpróbálja termőre fordítani a mesterséges intelligenciáját. A vállalat tegnap rövid blogposztban jelentette be, hogy Bard nevű mesterséges intelligenciáját átkereszteli, és fizetős szolgáltatásként kínálja. Az amerikai vásárlók havi 20 dollárért fizethetnek elő a Google One AI Premium csomagra, melynek része a jövőben Gemini Advanced néven futó MI. A szolgáltatás 150 országban (köztük Magyarországon) érhető el, de egyelőre csak angol nyelven. Az érdeklődők kapnak 2 hónap ingyenes próbaidőszakot. A magyarországi ár 8790 forint, ami kb. 20 százalékkal magasabb az amerikai árnál.
Az előfizetéshez jár egy erősebb modell, az Ultra 1.0 is, amellyel a Gemini Advanced sokkal jobban teljesít az olyan összetett feladatokban, mint a kódolás, a logikai feladatok, az árnyalt utasítások követése vagy a kreatív projektekben való együttműködés, írja a posztban Sissie Hsiao alelnök, a Google Geminiért felelős vezetője. A szolgáltatás hosszabb és mélyebb, részletesebb beszélgetéseket tesz lehetővé, ugyanis jobban megérti a korábbi kérések kontextusát. Ezáltal olyan feladatokra is alkalmas mint a személyre szabott, a felhasználó tanulási stílusához igazodó oktatás, segíthet kódolásban (kódolási forgatókönyvek, ötletelés, különböző megközelítések kiértékelése stb.), vagy aktívan felhasználható kreatív folyamatokban az ötleteléstől a kivitelezésig, sorolta a példákat Hsiao.
Beégett a 20 dolláros árszint?
A szolgáltatáshoz jár 2 terabájt felhőtárhely. Utóbbi egyébként önmagában is átlagosan havi 10 dollárba kerül a Google felhőjében. Az előfizetők hamarosan a Gmailben és a Google termelékenységi csomagjában is hozzáférnek a Geminihez. A Reuters idézi a Bard product leadjét, Jack Krawczykot, aki szerint fizetős szolgáltatásként az ma már kevés, ha csak modellhez való hozzáférést kínálnak. Az ilyen szolgáltatások célpiaca azok az emberek, akik olyan MI-t szeretnének, amely képes például utasítások nyomán új tartalmakat generálni, és amely olyan lekérdezéseket is jól kezel, amikre nincs egyértelmű válasz az interneten.
A Gemini Advancednek elkészült a mobilos változata Androidra és iOS-re egyaránt. Az app még interaktívabb eszközzé teszi a telefont, például segít bonyolultabb szövegek létrehozásában, amiket ki lehet egészíteni generált képekkel, ábrákkal is.
A Google One AI Premium árazásában nincs különösebben meglepetés: kopírozta két legnagyobb konkurensét. Tavaly február elején az OpenAI ennyiért dobta piacra a ChatGPT Plust. A Microsoft pedig januárban bővítette az MI-vel megcélzott felhasználók körét a Copilot Pro csomaggal, amit szintén 20 dollárért kínál. Az hogy a felhasználók több szolgáltatás közül választanak, valószínűleg élénkíti a versenyt, és talán az árazásra is hatással lesz.
(Nyitó kép: google.com)
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak