A kanadai Brookfield Asset Management 15 milliárd dolláral száll be két új arizonai gyár építésébe, amelyeknek 49 százalékos tulajdonosa lesz.

Az Intel és a kanadai Brookfield Asset Management kedden megállapodtak meg róla, hogy akár 30 milliárd dolláros közös finanszírozásban részesítik az amerikai csipgyártó arizonai gyárait, hogy az a mérlegének további megterhelése nélkül erősíthesse hazai gyártótevékenységét. A Brookfield a világ egyik legnagyobb alternatív befektetés-kezelő társasága, amelyik 725 milliárd dollár értékű vagyont kezel. A mostani együttműködés értelmében legfeljebb 15 milliárd dollárt fektet majd be a bővítési projekt 49 százalékos részesedésének fejében, miközben az Intel megtartja a többségi tulajdonát és az operatív irányítást az arizonai Chandlerben működő két létesítményében.

A beruházásra az Intel és a Brookfield által februárban aláírt megállapodásának kibővítéseként hivatkoznak, de konkrét feltételeket nem közöltek vele kapcsolatban. Az Intel pénzügyi vezetője, David Zinsner az elemzőknek arról beszélt, hogy elmondta az elemzőknek, hogy a 4,4-8,5 százalék közötti kamatláb drágább, mint az adósságfinanszírozás, de olcsóbb, mint a részvényfinanszírozás. Közben az olyan magántőke-befektetők számára, mint a Brookfield, a félvezetőgyártás olyan cash flow-t generáló befektetési lehetőséget jelent, amelyik hasonlít az infrastrukturális tőkebefektetésekhez (adatközpontok, optikai hálózatok stb.), és jelzi a hosszabb távú bizalmat az iparággal szemben.

Nem a pénz lesz a probléma

A Reuters a tájékoztató kapcsán arról ír, hogy az Intel a több évre szóló projekt finanszírozási kötelezettségvállalásával megőrizheti a teherviselő képességét, miközben fenntartja az új üzemek fölötti ellenőrzést. A megállapodás egyébként azután jött létre, hogy Joe Biden amerikai elnök aláírta azt a törvénycsomagot, amely mások mellett 52,7 milliárd dolláros támogatást biztosít az amerikai félvezetőipari szereplők hazai kutatás-fejlesztési és gyártótevékenységének fejlesztésére. Az Intel még a nyár elején arra figyelmeztetett, hogy ennek hiányában elakadnának vagy legalábbis lassulnának az amerikai gyárépítési tervek, amelyek volumene és üteme is nagyban függ az állami támogatástól.

Zinsner szerint a félvezetőipar a világ leginkább tőkeigényes iparágai közé tartozik, az ilyen és ehhez hasonló programok pedig 2 billió dollárnyi új tőkeforrás előtt nyitják ki a kaput világszerte, idővel elegendő kapacitást biztosítva a további fejlesztési programokhoz. Erre épülne az Intel stratégiája is a szerződéses félvezetőgyártó tevékenység fenntartható bővítésére, a magántőke-befektetések mellett pedig arra számítanak, hogy a következő öt évben az ügyfelek kötelezettségvállalásai és az állami támogatások legrosszabb esetben is a beruházási kiadások 10 százalékát fedezhetik majd, de ez az arány akár 20-30 százalékosra növekedhet.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.