A COVID-19 különösen komoly hatással van az USA gazdaságára. Az országban, ahol jelen pillanatban is küzdenek a vírus megfékezésével, az év elején még az elmúlt fél évszázad legjobb foglalkoztatási mutatóinak örülhettek, amit a járvány hetek alatt történelmi mélységbe taszított. A több mint 45 millió munkanélküli megjelenése mellett becslések szerint a lakosság összvagyonából 6500 milliárd dollár tűnt el egyetlen negyedév alatt. Az Institute for Policy Studies friss tanulmánya alapján mindez nemhogy nem érintette Amerika leggazdagabbjait, de egyelőre kifejezetten jól jöttek ki a válságos időszakból.
Sok pénznél jobb a több
A szervezet a Forbes legutóbbi illetve aktuális számításait vette alapul az Egyesült Államok legtehetősebb polgárainak vagyoni helyzetét illetően. A 2000-es évek, és különösen az elmúlt egy évtized egyértelműen az informatikai, technológiai szektor eluralkodásáról szólt a világban. A szektor képviselői egyre inkább kisajátítják a különböző toplistákat, legyen szó márkákról, cégértékről, vagy éppen az ezeket a vállalatokat birtokló milliárdosokról. Így abban nincs is semmi különösebben meglepő, hogy az USA öt leggazdagabbjából négy informatikai kötődése miatt vált ilyen szintű milliárdossá.
Ahogy a fenti táblázatból jól kitűnik, nem akadt olyan szupergazdag amerikai, aki ne tudta volna valamennyivel megfejelni eddig is csillagászati méretű vagyonát. A legkisebb növekedést a lista egyetlen nem IT-s tagja, a befektetési guru Warren Buffett produkálta. Az informatikai cégek részvényhegyein csücsülő többiek viszont minimum kétszámjegyű gyarapodást könyvelhettek el. A legjobban a Facebook alapítója és irányítója járt: Mark Zuckerberg vagyona jelen pillanatban több mint másfélszerr annyit ér, mint március közepén. Mindez nem mellesleg arra is elég volt, hogy három hónap alatt a lista 5. helyéről a dobogóra lavírozza magát.
A lista alsóbb traktusaiban is bőven találni technológiai forrásból táplálkozó, szépen gyarapodó dúsgazdagokat. Az egykor a Microsoftot irányító Steve Ballmer, illetve a nevét viselő céget vezető Michael Dell egyaránt nagyjából 30 százalékot pakolt pénzkupacára. A Tesla és a SpaceX fenegyerek, Elon Musk esetében minden eddig említettnél komolyabb, 70 százalékos vagyongyarapodást regisztráltak.
De még Musknál is durvább annak a tucatnyi milliárdosnak a teljesítménye, akik minimum megduplázták vagyonukat az elmúlt alig három hónap során. Ezen az exkluzív listán is ott figyel jó pár IT-s név. Például a Snapchat társalapítói, Evan Spiegel és Bobby Murphy, vagy említhetjük a Squre-ben és a Twitterben érdekelt Jack Dorsey-t is.
Lesz ez még így se?
Bár mindezek az említett teljesítmények egyszerre tűnnek impresszívnek és riasztónak, azt mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy ezek az összegek meglehetősen elméletiek. A vagyon aktuális méretét ugyanis a milliárdosoknál jórészt a különböző érdekeltségek (azaz a részvények) pillanatnyi értéke adja. És igaz ugyan, hogy az informatikai szektor egyelőre bőven felülmúlja az átlagos indexek teljesítményét, egy esetleges tőzsdei összeomlás akár hasonlóan erős változásokat hozhat, ahol a mostani időszak nagy nyerteseiből könnyen nagy vesztesek lehetnek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak