Az IT radikálisan átalakult az elmúlt tíz évben, és ez most fog lecsapódni a munkaerőpiacon.

Modern fejlesztési technológiák, felhőplatformok, XaaS modellek foglalták el az elmúlt tíz évben a vállalati IT-t. Ennek egyik – jelentős – hatása, hogy egyre több IT-szakember kerül ún. hibrid szerepkörbe, mert például kezd összecsúszni a fejlesztés és az üzemeltetés területe.

Az IDC legfrissebb, a 2022-2027-es időszakra vonatkozó Worldwide xOps Census and Forecast jelentésének adataiból a munkaerőpiac olyan mértékű átalakulása rajzolódik ki, amit korábban csak 1997-2002 közötti időszakban, a dotcom-korszak beköszöntével tapasztalhattunk meg, amikor pár év alatt rengeteg webfejlesztőre és hálózati szakemberre lett szükség, mondta Al Gillen, az IDC szoftverfejlesztéssel és nyílt forráskóddal foglalkozó alelnöke. Gillen szerint a felhőalapú számítástechnika most jutott abba a fázisába, hogy hasonlóan jelentős hatást gyakoroljon a munkaerőpiacra.

Az IDC előrejelzésének egyik központi fogalma az xOps. Lényegében minden munkakört az határoz meg, hogyan illeszthető egy DevOps-jellegű működési modellbe. Lesz például DataOps-szakértő, aki majd feltárja az adatok új értékeit automatizálással és agilis szoftverfejlesztésre jellemző módszerekkel. A DevSecOps-szakértőt az átfogó biztonsági szemlélet jellemzi. Az ITOps-szakértő technológiát és módszertant is képes bevetni az IT-rendszerekkel kapcsolatos rutinszerű, ütemezett feladatok és nem tervezett támogatási tevékenységek ellátásához. Az ITOps-szakemberek idejük felében üzleti feladatokat látnak el, pl. üzleti követelményeket tárnak fel. Lesznek MLOps-szakértők, platformtervezők (akik már csakis felhős platformokkal foglalkoznak), lesznek ún. site reliability engineerek, akik szkripteket készítenek az IT-üzemeltetési feladatok automatizálására. És persze lesznek rendszergazdák is...

Csakhogy a rendszergazdák idejük legalább felét már nem a konkrét üzemeltetési feladatokkal (konfigurálás, karbantartás, támogatás) töltik, hanem az üzleti felhasználókkal együttműködve próbálják meghatározni, hogy milyen kiigazításokat kell eszközölni az üzemeltetett rendszereken ahhoz, hogy megfeleljenek a mindenkori üzleti céloknak.

Szoftverfejlesztővé kell válniuk

Az IDC szerint a változások pár éven belül minden IT-szakemberhez elérnek, de leginkább az üzemeltetési területen dolgozók érzik majd a hatásukat. Ha a pályán akarnak maradni, szoftverfejlesztővé is kell képezniük magukat. A hagyományos rendszergazdai és üzemeltetési mérnöki szerepkörök szép lassan megszűnnek: a következő öt évben évről évre mintegy 8 százalékkal kevesebb ilyen képzettségű szakemberre lesz szükség.

Ezzel szemben a DataOps és MLOps szerepköröknél éves átlagban 18, utóbbira 20 százalékos, de még a DevSecOps szerepköröknél is két számjegyű bővülést vár a kutatócég.

Érzékelhető, hogy az iparágban folyik a helykeresés, amit az elmúlt időszak jelentős elbocsátási hullámai is jeleznek. Az is igaz ugyanakkor, hogy jellemzően nem a technológiai területen dolgozóknak kellett tömegesen távozniuk.

Persze a digitális gazdaság pandémia utáni lassulása miatt a fejlesztési költségek optimalizálása is folyik, aminek pl. Magyarország jó földrajzi pozíciója és kulturális háttere miatt akár kedvezményezettje is lehet – legalábbis amíg még van szabad munkaerő. Ezt jelzi például a BME-s oktatók alapította AutSoft tavalyi felvásárlása vagy az, hogy a Balabitet is felvásárló One Identity a közelmúltban bejelentette: Veszprémben bővíti K+F kapacitásait, mert újabb kulcstermékének fejlesztését hozza Magyarországra.

Ennek a lehetőségnek a kiaknázásához azonban sok szakember kell, amin inkább az oktatás erősítésével és kevésbé egy a digitális nomádoknak kínált speciális vízummal lehetne segíteni. Utóbbi ugyanis legfeljebb az élelmiszerdiszkontok, kávéházak, sörözők forgalmát növeli.

Közösség & HR

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.