A Meta, az Amazon, az Alphabet vagy a Twitter is a legrosszabbkor csökkenti a létszámot az online szolgáltatások biztonságos az etikus működéséért felelős csapataiban.

A makrogazdasági nyomásra és a bevételek lassuló növekedésére hivatkozva sok technológiai vállalatnál döntöttek nagy arányú elbocsátások mellett, ami súlyosan érintette a legnépesebb közösségi csatornákat felügyelő alkalmazottak széles körét. A megszorításokra ráadásul egy olyan időszakban kerül sor, amikor látványosan terjed az internetes zaklatás, az online impulzusokat igazoltan hozzák összefüggésbe a fiatalok önkárosító viselkedésével, a félretájékoztatásnak és az erőszakos tartalmaknak pedig újabb lendületet ad a generatív mesterséges intelligencia robbanásszerűen terjedő használata.

Ahogy a CNBC összeállításából kitűnik, az MI-fejlesztések etikájával, a bizalommal és a biztonsággal is hiába foglalkoznak külön részlegek a nagy techcégeknél, ha azoknak más szempontokat is figyelembe kell venniük a termékek és szolgáltatások használatából eredő, valós károk mérséklésekor. Érthetőbben fogalmazva, az online mamutok ezeket a tevékenységeket egyértelműen költségközpontnak tekintik, és az illetékes csapatok leépítése is annak a jele, hogy milyen messzire hajlandók elmenni a befektetők által támasztott hatékonysági követelmények érdekében.

A cikkben szereplő számos példa között elsőként említik azt a tényellenőrző eszközt, amelynek bemutatására féléves fejlesztést követően 2022 végére készültek fel a Meta mérnökei. Az új termék külső tényellenőrzők megjegyzéseit jelenítette volna meg a közzétett anyagokban, és egyrészt javíthatott volna a Facebook vagy az Instagram megtépázott hitelességén, másrészt némileg elejét vehette volna a szabályozók egyre határozottabb fellépésének is. Miután azonban Mark Zuckerberg vezérigazgató 2023-at a hatékonyság évének nyilvánította, a CNBC forrásai szerint az új eszköz is a süllyesztőbe került.

A kártékony szereplőknél nem volt leépítés

A Meta több hullámban már 21 ezer munkahely megszüntetését jelentette be, ami a cég bizalmat és biztonságot érintő erőfeszítéseit is alaposan visszavetette, köztük az év elején még tesztelési fázisban lévő tényellenőrző eszközzel. A riport szerint ráadásul annyival súlyosabb a helyzet, hogy nemsokára beindul a 2024-es amerikai választási szezon, ami a kritikusok szerint soha nem látott káoszt hozhat majd a közösségi térben. A Meta pedig, miután egy sereg pedigrés alkalmazottat vett fel a biztonsági és etikai vonal erősítésére, most hosszú évek munkáját rombolja le a hirdetési piac és a vállalat részvényárfolyamának tavalyi visszaesése miatt.

A Twitter egykori MI-etikai vezetője úgy fogalmazott a CNBC-nek, hogy az ilyen típusú munkahelyek a megszorítások természetes célpontjai, mivel nem tekintik őket értékesnek a termékekből származó profit növelésében. Szerinte azonban nehéz kimutatni, hogy milyen értéket jelent, ha nem perlik be a szolgáltatót, vagy nem esik miatta bántódása valakinek – egy biztonságos és védett közösség hosszú távon nyilván pénzügyi előnyt jelenthet, de negyedévről negyedévre nagyon nehéz felmérni, hogy valójában mekkorát. Ami biztos, hogy ma a korábbinál kevesebben kutatják náluk a "sötét, ijesztő helyeket", ahol az elkövetők rejtőznek, és senki sem tudja, hogy ennek mi lesz a vége.

Részletek a CNBC riportjában »

Közösség & HR

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.