A technológiai ágazatokban, a pénzügyi területen vagy a médiában is a gazdasági körülményekre hivatkozva szüntetik meg a munkahelyeket, egy stanfordi professzor szerint azonban arról van szó, hogy a döntéshozók vakon másolják a többieket.

A technológiai nagyvállalatok körében hosszú ideje zajló elbocsátási hullám több százezer alkalmazottat érint, az idén szinte nem is telt el olyan hét, amikor ne jelentettek volna be több ezres leépítéseket a kedvezőtlen gazdasági környezetre és a pandémia lecsengésével tapasztalt keresletcsökkenésre hivatkozva. A Busines Insider hétvégi cikkében azonban a Stanford Egyetem szervezeti viselkedéssel foglalkozó professzora azt is felveti, hogy ezeknek a döntéseknek a jó része egymás követéséből fakad, vagyis az emberi természetnek abból a sajátosságából ered, hogy hajlamosak vagyunk utánozni a többieket, mint piros lámpánál először meginduló gyalogosok esetében.

Jeffrey Pfeffer szerint a vállalatok nem szokták kihajigálni a termelőeszközeiket abban a pillanatban, amikor a piac lelassul, az utóbbi időszakban tapasztalt felvételi és elbocsátási hisztéria pedig ugyanilyen drága mulatság: végkielégítéseket fizetnek, utána szükség szerint újra megjelennek a piacon, és kifizetik a toborzókat meg a bónuszokat, hogy újra odacsábítsák a megfelelő szakembereket.Ehhez hasonló többletkiadások pedig fel sem merülnek olyan helyeken, ahol hosszú távú elképzelések vannak a szükséges létszámot illetően. Mint ahogy akkor sem mennének csődbe, ha nem indítanák be a fűnyírót, vagyis a dolog nem szükségszerűség, hanem választás kérdése.

Amikor jól megy, akkor másik lemezt játszanak

A professzor úgy látja, hogy egyfajta önbeteljesítő jóslatról is beszélhetünk, amennyiben az elbocsátások a vásárlóerő és -aktivitás csökkentésével éppen azt a hanyatlást segítik elő, amelyik ellen állítólag szólnak. A kereslet visszaesésének egyik oka is éppen a közösen beindított pánik, ami például azzal jár, hogy kevesebbet hirdetnek a Google-nél vagy a Metánál, ténylegesen csökkentve azok forgalmát. A cégek árrésének miden áron való fenntartása közben óriási emberi áldozatokat követel: a cikkben idézett kutatások szerint mérhető, hogy milyen pusztító hatásai vannak a stressznek vagy a munkahelyekhez kapcsolódó identitás és emberi kapcsolatok meggyengülésének.

Az elbocsátások egészségügyi következményeit így a társadalom fizeti meg, miközben nem világos, hogy a leépítések növelnék a cégek nyereségességét, vagy érdemben csökkentenék a költségeiket. Pfeffer szerint ironikus, hogy ugyanezek a szervezetek még egy évvel ezelőtt is a legfontosabb vagyonukként hivatkoztak az alalmazottaikra, most pedig e-mailben bocsátják el őket, vagy egyik pillanatról a másikra visszavonják hozzáférésüket a céges rendszerekhez. A mostani lépések is a vállalatok értékrendjét tükröző döntések, és a professzor szerint most arról van szó, hogy "középső ujjat mutattak" a dolgozóiknak.

Arról, hogy a pazarlónak tűnő kiadások és a túlfizetett, nagyra hizlalt állomány mennyire tükröz rossz vezetői döntéseket, itt foglalkoztunk részletesebben, egy másik alkalommal pedig ugyancsak a BI véleménycikkét szemléztük azzal kapcsolatban, hogy a félremenedzselt big tech vállalatoknál a legbefolyásosabb és legjobban fizetett vezetők mennyire nem vállalnak részt a kudarcokból.

Közösség & HR

Rizzsel küzdene a klímaváltozás ellen is egy szingapúri startup

Újabb sikeres befektetési kört zárt a Rize nevű vállalkozás, és hadat üzenne a rizstermesztésből fakadó metánkibocsátásnak Délkelet-Ázsiában.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.