Újabb epizóddal bővül a nagyvállalati menedzserek és a távmunkát túlságosan megkedvelő dolgozók küzdelméről szóló globális szappanopera. A legújabb hírek szerint az IBM szoftveres termékeiért felelős divíziójának vezetősége egy belső blogon osztotta meg a munkába járás új szabályait. A múlt héten közzétett, két szoftvertermékekért felelős vezető alelnök által jegyzett írást a The Register szemlézte.
Az indoklás szerint minderre többek között azért van szükség, hogy "megőrizzék a távmunka és az irodai munkavégzés rugalmasságát". A jelek szerint az utóbbiban nem jeleskedtek a kollégák, így az IBM-nél is elővették a bunkósbotot, amelyet a "helyi törvényeknek megfelelően" lengetnek meg.
A tájékoztatót jegyző alelnökök a céges kultúra és a közös célok szempontjából létfontosságúnak tartják, hogy a kollégák minél több "tartalmas időt töltsenek együtt, személyesen". A vezetőség egyben rövid távon elérendő szintet is felállított. Jelenleg csak minden negyedik IBM-dolgozó tölt legalább három napot az irodában, de a cél szerint októberre ennek az aránynak a háromszorosára kell nőnie.
Kaotikus viszonyok
Az IBM messze nincs egyedül a technológiai iparban ezzel a problémával. A pandémia alatt új normává vált távmunkát a nagy cégek többségénél most már igyekeznek felszámolni, és minimum egy fentebbi hibrid felállásra átállni. Ez azonban egyrészt nem megy zökkenőmentesen, másrészt az sem egyértelmű, hogy egyáltalán melyik foglalkoztatási forma a hatékonyabb.
Másfél évvel ezelőtt még egyértelműnek látszott, hogy a menedzsmentnek hozzá kell szoknia ahhoz, hogy már nem feltétlenül ők diktálnak. Alig pár hónappal később viszont fordult a kerék: a gazdasági nehézségek gerjesztette problémák és az elbocsátás veszélye miatt ismét a vezetőség felé billent a mérleg.
Ennek mentén a cégek el is kezdték a visszarendeződési hadműveleteiket: néhol parancsszóval, máshol különböző ösztönzőkkel igyekeztek feltölteni a több évig kongó helyiségeket. Utóbbi egyébként komoly gazdasági indokként szól az irodai munkavégzés mellett, mivel a vállalatok jellemzően hosszú távú bérleti szerződésekben ragadtak, sok ezer négyzetméternyi, feleslegesen fizetett irodaterülettel.
Ugyan még a pandémia alatti lezárások miatt felfutó Zoomnál is az irodai munkát preferálják, egyes cégeknél makacsul kitartanak az "új normális" mellett. A körülbelül 10 ezer alkalmazottal működő, más szempontból is különutasnak tekinthető Atlassian vezetősége például teljes mellszélességgel kiáll a távmunka jelentette előnyök mellett, és fel sem merül, hogy ezen a járvány lecsengésével változtatni kéne. Belső méréseik szerint ugyanis az irodai dolgozó kevésbé motivált, gyengébb hatékonyságú és gyorsabban odébb is áll a szervezettől, mint távmunkázó kollégája.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak