Az amerikai óriás szoftveres részlegénél dolgozóknak minimum heti háromszor meg kell jelleni a munkahelyén, hogy "tartalmas időt" tölthessenek a menedzserekkel.

Újabb epizóddal bővül a nagyvállalati menedzserek és a távmunkát túlságosan megkedvelő dolgozók küzdelméről szóló globális szappanopera. A legújabb hírek szerint az IBM szoftveres termékeiért felelős divíziójának vezetősége egy belső blogon osztotta meg a munkába járás új szabályait. A múlt héten közzétett, két szoftvertermékekért felelős vezető alelnök által jegyzett írást a The Register szemlézte.

A lap beszámolója szerint mostantól az IBM Software minden olyan dolgozójának legalább heti három napot a munkahelyén kell töltenie, aki legfeljebb 50 mérföldre (80 km) lakik a legközelebbi irodától. A szöveg alapján egyébként mindez csak egy első fázis lehet, mivel a távolság miatti felmentésnél ott szerepel az "egyelőre" szó. Hogy pontosan melyik három nap lesz a kötelező, annak meghatározásában a topmenedzsment szabad kezet ad a helyi vezetőknek. 

Az indoklás szerint minderre többek között azért van szükség, hogy "megőrizzék a távmunka és az irodai munkavégzés rugalmasságát". A jelek szerint az utóbbiban nem jeleskedtek a kollégák, így az IBM-nél is elővették a bunkósbotot, amelyet a "helyi törvényeknek megfelelően" lengetnek meg. 

A tájékoztatót jegyző alelnökök a céges kultúra és a közös célok szempontjából létfontosságúnak tartják, hogy a kollégák minél több "tartalmas időt töltsenek együtt, személyesen". A vezetőség egyben rövid távon elérendő szintet is felállított. Jelenleg csak minden negyedik IBM-dolgozó tölt legalább három napot az irodában, de a cél szerint októberre ennek az aránynak a háromszorosára kell nőnie.

Kaotikus viszonyok

Az IBM messze nincs egyedül a technológiai iparban ezzel a problémával. A pandémia alatt új normává vált távmunkát a nagy cégek többségénél most már igyekeznek felszámolni, és minimum egy fentebbi hibrid felállásra átállni. Ez azonban egyrészt nem megy zökkenőmentesen, másrészt az sem egyértelmű, hogy egyáltalán melyik foglalkoztatási forma a hatékonyabb.

Másfél évvel ezelőtt még egyértelműnek látszott, hogy a menedzsmentnek hozzá kell szoknia ahhoz, hogy már nem feltétlenül ők diktálnak. Alig pár hónappal később viszont fordult a kerék: a gazdasági nehézségek gerjesztette problémák és az elbocsátás veszélye miatt ismét a vezetőség felé billent a mérleg.

Ennek mentén a cégek el is kezdték a visszarendeződési hadműveleteiket: néhol parancsszóval, máshol különböző ösztönzőkkel igyekeztek feltölteni a több évig kongó helyiségeket. Utóbbi egyébként komoly gazdasági indokként szól az irodai munkavégzés mellett, mivel a vállalatok jellemzően hosszú távú bérleti szerződésekben ragadtak, sok ezer négyzetméternyi, feleslegesen fizetett irodaterülettel.

Ugyan még a pandémia alatti lezárások miatt felfutó Zoomnál is az irodai munkát preferálják, egyes cégeknél makacsul kitartanak az "új normális" mellett. A körülbelül 10 ezer alkalmazottal működő, más szempontból is különutasnak tekinthető Atlassian vezetősége például teljes mellszélességgel kiáll a távmunka jelentette előnyök mellett, és fel sem merül, hogy ezen a járvány lecsengésével változtatni kéne. Belső méréseik szerint ugyanis az irodai dolgozó kevésbé motivált, gyengébb hatékonyságú és gyorsabban odébb is áll a szervezettől, mint távmunkázó kollégája.

Közösség & HR

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.