Az irodában megváltozóban vannak az erőviszonyok, legalábbis ami a távmunkából való visszatérés körülményeit illeti, és ez a változás egyelőre a munkavállalóknak kedvez a főnökkeikkel szemben – olvasható a ZDNet összállításában, amely a teljes munkaidős irodai foglalkoztatás újbóli bevezetését járja körül. Sok embernek ugyanis a magánéletében és anyagilag is váratlan rugalmasságot hozott a távoli munkavégzés, a lap szerint pedig egyre többen gondolják úgy, hogy a nyolcórás-bejárós felállásban magasabb fizetést kellene kapniuk. A menedzserek így könnyen ütközhetnek a vártnál nagyobb ellenállásba, pláne, hogy a tech szakembereknek különösen sok lehetőségük van mostanában munkahelyet váltani.
Ennek alapján komoly kudarcokra számíthatnak azok a vezetők, akik továbbra is a régi feltételezésekből indulnak ki. Ilyen feltételezés, hogy az alkalmazottak csak az irodában lehetnek igazán produktívak, és abban az elképzelésükben is könnyen csalódhatnak, hogy ők vannak erőfölényben a munkavégzés módjának és időpontjának eldöntésében. Ugyanígy félreviszi a dolgokat, ha az újonnan bevezetett technológiákban látják mindennek a megoldását, az ellentmondást pedig valahogy fel kell oldaniuk a távoli munkavégzés népszerűsége és a korábbi vállalati kultúra iránti nosztalgia között, mert az teljesen biztosnak látszik, hogy ez utóbbi már nem tér vissza soha a világjárvány előtti formájában.
A cikkben újra felhívják rá a figyelmet, hogy sok alkalmazott szemében a munkahelyi ingázás szokása az elmúlt években feledésbe merült, aki pedig ezalatt lépett be a munkaerőpiacra, az talán soha nem is dolgozott 9-től 5-ig egy irodában. A napokban mindenhol az Airbnb vezérigazgatóját, Brian Chesky-t idézték, aki kijelentette, hogy az irodának az eddig ismert formájában vége van, és csak akkor lesz bármi értelme, ha olyasmit nyújt, ami az otthoni munkavégzés során nem elérhető. A videokonferenciázás vagy az emailek olvasgatása nyilván nem ilyen dolog, és a tudásmunkások idejének nagyobbik részét amúgy is olyan mikrofeladatok emésztik fel, amelyek termelékenységükre és mentális állapotukra is rossz hatással vannak.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak