Mint az FBI és a CISA közös közleményében fogalmaznak, az új módszerek egyenesen következnek a home office terjedéséből.

Közös közleményben [PDF] figyelmeztet az FBI és a CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) az adathalász, azon belül is a vishing módszerrel elkövetett támadások elharapódzására. A két hatóság a támadási vektor látványos növekedését egyértelműen azzal hozza összefüggésbe, hogy a szervezetek jelentős része kényszerült dolgozóit távmunkában foglalkoztatni.

Bár a közlemény nem emlegeti fel, érdemes megjegyezni, hogy tulajdonképpen adathalászattal szereztek meg kritikus hozzáférési jogokat azok a hekkerek is, akik július közepén lényegében a Twitter teljes rendszere fölött képesek voltak átvenni a hatalmat. (A támadás elkövetésével egy 17 éves floridai fiút vádolnak.) Bár a közösségi oldal elleni súlyos támadás mindössze 120 ezer dollár kárt okozott naiv embereknek (illetve ennyi hasznot hozott az elkövetőknek), egy súlyos következményre rávilágított az eset.

A home office-ba küldött emberek sokkal kiszolgáltatottabbak a social engineering különböző válfajainak – ezáltal az adathalászatnak –, mint a zárt irodákban dolgozók. Ráadásul a Twitterrel egy olyan céget ért támadás, melynek vezérigazgatója, Jack Dorsey a távmunka egyik szószólója.

Erre a tömegre nem voltak felkészülve

Mint a közlemény fogalmaz, a világjárvány következtében tömegesen tértek át a vállalatok az otthoni munkavégzésre, ami a kommunikációt átterelte a vállalati VPN-ekre, és csökkentette a személyes ellenőrzés lehetőségét. Ez pedig eleve magában hordozta az adathalász támadások elszaporodásának lehetőségét. Az FBI és a CISA szerint még egy látványos hatással járt ez: a világjárvány előtt főleg a távközlési szolgáltatókat és az internetszolgáltatókat támadták ilyen módszerekkel, azóta viszont válogatás nélkül céloznak olyan szervezeteket, melyekben magas a távmunkások, otthonról dolgozók aránya.

Persze nem a két szervezet találta fel a meleg vizet – írja az Engadget. A Krebs on Security nevű blogján Brian Krebs hívta fel a figyelmet arra, hogy nem csak elszaporodtak az adathalász támadások, hanem a megszerzendő adatok köre is változott. A módszerek az új helyzethez igazodva tökéletesedtek. Krebs szerint már elérhetők olyan ún. vishing szolgáltatások, amelyek a hamis adathalász webhelyek és a telefonos social engineering módszerét kombinálva minden eddiginél nagyobb hatékonysággal gyűjtenek be kritikus hozzáférési adatokat. A fő célpontok most a VPN-hitelesítő adatok. Az FBI is több ilyen támadást figyelt meg a nyár folyamán.

A vishingelők jellemzően az új alkalmazottakra vadásznak. Ők még bizonytalanul mozognak új munkahelyük virtuális terében, nem ismernek senkit, így könnyebben bedőlnek, ha valaki felhívja őket cégük IT-csapatából. A támadók felkészültek, azaz "megtanulják" a vállalatot, még hamis LinkedIn oldalakat is létrehoznak, hogy az se keltsen gyanút, ha esetleg a dolgozó ott ellenőrizné, hogy van-e ilyen nevű IT-s az új munkahelyén. És ha a bizalom megvan, már egyszerű a dolguk, hogy a dolgozót rávegyék egy olyan hamis VPN-link megnyitására, amin az alkalmazottnak meg kell adnia a bejelentkezési adatait. (Így még a kétfaktoros bejelentkezések is könnyebben megszerezhetők.)

Mindenkitől nagyobb fegyelmet kérünk!

Az FBI és a CISA szerint ezek a támadások csak a rendszabályok szigorításával védhetők ki. Például VPN-en is csak vállalat által menedzselt eszközökkel lehessen távolról hozzáférni a belső rendszerekhez. Alkalmazzanak domainmonitoringot, és minden kommunikációs csatornán hitelesítési eljárást. A helyzet a végfelhasználóktól is nagyobb fegyelmet követel: például az URL-eket minden esetben ellenőrizni kell, gyanakvóbban kell kezelni az ismeretlen telefonhívásokat, és minimalizálni kellene a közösségi oldalon közzétett személyes adatokat is.

Biztonság

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.