Az európai uniós szabályozásban egy bő évtizede téma a mobilkészülékek egységes mobiltöltővel és ahhoz való csatlakozóval történő forgalmazása, az Európai Parlament pedig 2020 januárjában döntött a mobil eszközök töltő-csatlakozóinak egységesítéséről, felszólatva az Európai Bizottságot a szükséges lépések előkészítésére. Ahogy akkor kiderült, tíz évvel korábban még legalább harmincféle töltővel árultak mobil eszközöket az EU-ban, amit az eltelt időben sikerült háromra szorítani, elősegítve a töltési pontok telepítését és az elektronikai hulladék csökkentését.
Szerdán újabb előrelépést jelentettek a mobiltelefonok, táblagépek és fejhallgatók közös töltőcsatlakozójának bevezetésére tett javaslat ügyében, támogatták ugyanis a vonatkozó javaslatot, megnyitva az utat a jövő hónapban esedékes szavazás előtt. A korábbi javaslatokról már kiderült, hogy az eszközgyártók nem igazán képesek közös megoldást találni, így az EU-ban tavaly (a világon elsőként) jogszabálytervezetet készítettek elő, az EP Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottsága pedig a mostani döntésében egyetértett a Bizottság javaslatával – derül ki a Reuters beszámolójából.
Szerintük fejlődés, az Apple szerint öngól
A hírügynökség riportja ismét felhívja rá a figyelmet, hogy jóllehet az Unióban frissen eladott telefonok többsége androidos eszköz, amelyeket már USB-C csatlakozókon keresztül táplálnak, az Apple iPhone-jai továbbra is a vállalat saját Lightning kábeleivel töltődnek. Az európai piacon évente félmilliárd töltőt szállítanak a hordozható eszközökhöz, amelyeken keresztül 11-13 ezer tonna e-hulladékot termelődik, így a Parlamenti többség álláspontja szerint a töltők teljes egységesítésére nagy szükség lenne a mobilok és más, kis- és közepes elektronikai eszközökhöz esetében.
A Bizottság az USB Type-C portot favorizálja a mobiltelefonok, táblagépek, fejhallgatók, e-olvasók, alacsony fogyasztású laptopok, billentyűzetek, egerek, okosórák vagy elektronikus játékok szabványaként, és tervei szerint a gyártóknak 2026-ig kellene implementálniuk az új szabályokat. Az Apple ugyanakkor a szokásos módon arról nylatkozott, hogy álláspontja szerint a javaslat elfogadása akadályozná az innovációt, és éppenséggel újabb hulladékhegyeket hozna létre, ha a fogyasztókat tömegesen valamilyen új töltő megvásárlására kényszerítené.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak