Az Európai Unió elfogadott törvényjavaslata szerint 2017-re akár össze is jöhet az egységesítés.

Ha a Bitport.hu olvasói úgy gondolták volna eddig, hogy az egységes mobiltöltő kérdése már évek óta megoldott, akkor az EU pár nappal ezelőtt egyértelművé tette, hogy erről egyelőre nincs szó. Az tény, hogy az utóbbi évben a microUSB vált az általánosan elfogadott töltő szabvánnyá, de érdemes csak az Apple készülékeire egy pillantást vetni, hogy kiderüljön, az egységesítés továbbra is várat magára.

Megszavazták, támogatták, bevezetik

Az Európai Unió területén árusított mobilkészülékek kizárólag egységes mobiltöltővel és az ahhoz való csatlakozóval kerülhetnek forgalomba, aminek célja a feleslegesen termelt hulladékmennyiség és a költségek visszaszorítása, illetve az, hogy a felhasználók sorsa egyszerűbb legyen. A múlt héten  a fentiek szellemében az Európai Parlament tagjai megszavazták azt a törvényt, ami kötelezővé teszi a gyártók számára az egységes mobiltöltő alkalmazását, és bár a direktívát egyhangúan fogadta el a törvényhozó testület, annak hatályba lépéséhez szükség van még az Európai Unió Tanácsának (minden tagállam kormányának miniszterért magában foglalja) jóváhagyására.

A törvény támogatottságából egyértelműen látszik, hogy a szabályozás érvénybe fog lépni, aminek kapcsán az EU azt várja, hogy legalább 51 ezer tonnával csökkenhet a tagállamok által kitermelt elektronikai hulladék. Az EU tagoknak 2016-ig kell a törvényt a saját jogrendszerükbe beépíteniük, a gyártók pedig kapnak további egy évet, hogy a készülékeik megfeleljenek az előírásoknak. Ha mindenki tartja a határidőket, akkor 2017 lehet az az év, amikor az összes EU országot és ott forgalmazó mobilgyártót köti a törvény, ami főleg annak fényében riasztó, hogy az Unió már 2009-ben megkezdte az egységesítésekkel kapcsolatos tárgyalásokat.

Lightning vs. microUSB: utóbbi áll nyerésre

A különc Apple

Ennek eredményeképpen 2011-ben bemutatták az egységes mobiltöltőt, ami nem volt más, mint egy közönséges microUSB-s töltő, de az akkori szabályozás még több kiskaput biztosított a gyártók számára. A szabványosítás a most elfogadott direktíva szerint egyébként nem feltétlenül csak a mobilokra, hanem az egyéb rádiós elektronikai eszközökre vonatkozik, ami azt jelenti, hogy a microUSB megjelenhet más készülékekben is.

Az EU törvénykezése jó példája annak, hogy a jogalkotás mennyire lomhán mozog és képtelen lekövetni a versenyszférát. A gyártók 2011-től szinte kivétel nélkül átálltak a szabványt képező microUSB-re, egyedül az Apple az, aki kitart az egyedi töltőcsatlakozónál. Az iPhone legutóbbi generációváltásánál, az 5-ös kiadásánál lett volna lehetőség az EU-s szabványhoz való igazodáshoz, de az Apple ehelyett egy újabb, a korábbinál keskenyebb csatlakozót vezetett be (Lightning Port), ami értelemszeren nem csak a töltők, hanem az összes és óriási piacot jelentő kiegészítők, kelléket, kihangosítók csatlakozási felületét is érinti. 2017-re az Apple-nek is reagálnia kell az EU szabályozására, főleg annak fényében, hogy az eredeti, 2009-es törvényjavaslat támogatói közt az Apple vezetői is ott voltak. 

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.