Az öt, egyelőre csak kisebb méretű autonóm repülő szerkezet Ausztráliában tett meg néhány kört, miközben a mesterséges intelligenciának köszöhetően méhrajként osztották meg egymással a lényeges információkat.

Emberi pilóták számítógépes támogatásán dolgoznak a Boeingnél. Az Airpower Teaming System egy fontos mérföldkőhöz érkezett nemrégiben azzal, hogy egy maroknyi egymással folyamatosan kommunikáló drónt sikeresen megreptettek Ausztráliában.

Intelligens raj

A tesztről kiadott beszámoló szerint az öt apró sugárhajtású repülő a fejlett autonóm technológiának köszönhetően jól vizsgázott. A fedélzeti parancsnoki és irányítási funkciók finomítását az adatmegosztás teszi lehetővé, amelynek segítségével a gépek valós időben képesek tanulni és alkalmazkodni a körülményekhez.

A repülőgépgyártó projektért felelős fejlesztési részlegének, a Phantom Worksnek a vezetője nyilatkozatában a mesterséges intelligencia lehetőségeinek fontosságát emelte ki. Az MI ugyanakkor a tervek szerint még a belátható jövőben sem váltaná ki az emberi pilótákat a levegőben, inkább jelentős támogató erőként számítanak az algoritmusra, ahogy az a kísérő drónokat koordinálva támogatná a küldetést vezető humán szereplőt.

Persze egyelőre ez sem holnap lesz, mivel a mostani teszt sem "komoly gépekkel", hanem nagyjából háromméteres kisebb drónokkal történt. A gépek ráadásul messze nem hasítottak a próbakörön, hiszen a maximális sebességük 270 km/h volt. A cél viszont vadászrepülőkhöz hasonló paraméterek elérése. Ez a gyakorlatban majd a remények szerint olyan 12 méteres drónokat jelent, amelyek akár 3700 kilométeres utakat is megtehetnek. 

Bár nyilvánvalóan katonai célú fejlesztésről van szó, a Boeing egyelőre kitart amellett, hogy drónjait nem támadó jellegű szerepkörben képzeli el. A gépek feladata inkább az információszerzés, a megfigyelési műveletek és a felderítés hatékony támogatása lenne azáltal, hogy a küldetés során bevetett egyetlen emberi pilóta mellett több gép is dolgozik a kitűzött célok megvalósításán.

Küszöbön a drónháború

Ettől függetlenól a fegyverekkel repülő, aktív harcra is alkalmas drónok témája bőven terítéken van. Az Egyesült Államokban például jövő nyárra tervezik azt a különleges légi párbajt, ahol a hadsereg egyik vadászpilótájának egy számítógép vezérelte ellenféllel kell majd felvennie a harcot.

Szintén az USA védelmi erőihez köthető a szintén a mesterséges intelligenciára támaszkodó Skyborg projekt is, ami sok hasonlatosságot mutat a Boeing elképzelésével. A tervek szerint 2023-ra készülne el egy olyan pilóta nélküli légi jármű, amelyet "mesterséges agy" vezérel. A katonai fejlesztések közös eleme, hogy nemigen szeretnek róla sokat fecsegni. A Skyborg koncepciójáról is csak nagyjából annyit lehet tudni, hogy ezek a gépek az emberi pilótákkal együtt repülve tudnák segíteni utóbbiakat a küldetések teljesítése során.

Az Egyesült Királyságban viszont kisebb léptékben gondolkodnak. Ott viszont már el is készültek az első, beltéri konfliktusoknál alkalmazható drónnal, amelyre két sörétes puskát applikáltak. A brit hadsereg fejlesztésénél viszont a gép (egyelőre) nem lő magától, a tűzparancsot kizárólag a távolról irányító operátor adhatja ki.

Piaci hírek

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.