A világ egyik leghatalmasabb cégére eddig nem volt jellemző a visszavonulás. Az új európai szabályozás miatt viszont egyre gyakrabban kényszerül erre az iPhone gyártója.

Pillanatok alatt visszavonta korábbi döntését az Apple, és visszaállította rendszerében az Epic Games fejlesztői fiókját, amivel a játékkiadó képes lesz saját iOS-es alkalmazásboltot indítani Európában, megkerülve ezzel a hivatalos App Store-t és az ott alkalmazott jutalékokat, díjakat.

Cupertino múlt hét közepén váratlanul megszüntette az Epic Games fiókját, amit többek között azzal indokolt, hogy utóbbi megbízhatatlan és veszélyes, illetve rendszeresen kritizálja az Apple működését. Mindezt a Fortnite-ról ismert játékipari szereplő nem hagyta annyiban, és éles kritikai megjegyzések mellett rögtön jelezte, hogy az Európai Bizottsághoz fordul az ügyben.

Az EB úgy kerül a képbe, hogy a nagy digitális platformok működését szabályozó Digital Markets Act (DMA) pont múlt hét közepén lépett életbe teljese szigorával. Az új európai szabályozás többek között átláthatóságra és átjárhatóságra szorítja a felhasználók százmillióit kiszolgáló online rendszerek üzemeltetőit. A kapuőrökként definiált szereplőknek így a korábbinál lényegesen komolyabb feltételeknek kell megfelelni, ezek be nem tartása pedig eddig elképzelhetetlen méretű, akár az éves forgalom 10 százalékát elérő bírsággal fenyeget.

Térde kényszerített óriások

Az Apple a mindössze két napot megélt intézkedésének pénteki visszavonását igyekezett úgy beállítani, mint egyfajta konszenzus eredményét, ám egyértelműnek tűnik, hogy az EU-s hatóságok felmordulása eredményezte a pálfordulást. Az Epic Games első számú embere, Tim Sweeney is a DMA első nagy győzelmeként értékelte a történteket, éltetve az európai jogállamiság erejét, ami nagyobb döntési szabadságot biztosít például a fejlesztők számára. 

 

 

Hogy mennyire megváltozott a technológiai óriások és a szabályozók közötti erőegyensúly (legalábbis az Unióban), azt jól mutatja, hogy Cupertinónak ez még csak nem is az első visszavonulása volt márciusban. Szintén a DMA rendelkezéseinek való megfelelés keretében az Apple februárban közölte, hogy az EU-ban egyáltalán nem engedélyezi az ún. Home Screen indítási lehetőséget a külső fejlesztők alkalmazásainál (alaposan beszűkítve ezzel utóbbiak mozgásterét). Végül ez a döntés sem élt sokáig, a hatósági vizsgálat belengetése után gyorsan visszatért a korábbi állapothoz az Apple. Igaz, könnyen lehet, hogy ennél is nagyobb engedményekre kényszerül a cég, ha kiderül, ez sem felel meg a DMA által támasztott szigorú elvárásoknak.

(Illusztráció: Epic Games/YouTube)

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.