Idén a becslések szerint 4 százalékkal nőhet a leszállított készülékek száma, amihez az Apple nem sokkal járul hozzá.

Két pusztítóan gyenge év után idén végre ismét felfelé veszi az irányt az okostelefonos piac. Legalábbis akkor, ha bejönnek az IDC múlt hét végén publikált szektoriális előrejelzésében olvasható jóslatok.

Az amerikai piackutató cég szerint 2024-ben várhatóan 1,21 milliárd készüléket tudnak leszállítani a gyártók, ami kereken 4 százalékkal haladná meg a tavalyi teljesítményt. A növekedésben azonban a két nagy mobil operációs rendszer meglehetősen egyenlőtlenül veszi ki a részét. Az iPhone-szállítások mindössze 0,7 százalékkal bővülhetnek, miközben a Google Androidjára építő telefonoknál 4,8 százalékos lehet a dinamika.

Az Apple egyrészt a számára rendkívül fontos kínai piacon gyengélkedik mostanában, másrészt viszont saját korábbi sikerességének az áldozata. A mögöttünk hagyott nehéz periódus során ugyanis az iPhone-ok általában jobb adatokat produkáltak, mint az androidos ökoszisztéma. (A kutatási összefoglalóval párhuzamosan más szakmai beszámolók is arra jutottak, hogy az almás nagyvállalat sokat javíthat eredményein azzal, ha sikerül MI-megoldásokkal megerősíteni telefonos portfólióját.)
 

Okostelefonos szállítások és az átlagár (ASP) alakulása az IDC szerint


Az IDC ötéves távlatra előretekintő jelentése szerint az ideinél némileg lassabban, de folyamatosan emelkedhet az éves leszállított mennyiség. 2025-ben ez 2,3 százalékos lehet, miközben a szektor a 2028-ig tartó időszak egészét nézve átlagosan szintén ilyen tempóval gyarapodhat évente.

Az androidos ökoszisztéma erősödése mellett az okostelefonos eladásokat leginkább az 5G-képes készülékek iránti kereslet fűti majd idén és a közeljövőben is. Becslések szerint a 2024-ben forgalmazott telefonok közül már háromból kettő lesz ilyen, egy év múlva pedig már 75 százalék közelébe kúszik fel ez a mutatót. Miközben a teljes piac átlagosan évente 2,3 százalékkal gyarapodik 2028-ig, a jelenleg elérhető legmodernebb kommunikációs hálózatot kihasználó mobiloknál ez az ütem 9,1 százalék lesz a szakértői jóslatok szerint.

Konzumer tech

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.