A régi rádiótelefonok, a ma már butatelefonnak nevezett feature phone-ok, és végül az okostelefonok után küszöbön áll egy új eszközkategória, az egyelőre jobb híján "intelliphone-nak" nevezett készülékek megjelenésével. Ezt állítja legalábbis a Bank of America egyik közelmúltbeli előrejelzése, amely szerint a közelgő, mesterségesintelligencia-kompatibilis iPhone-ok olyan horderejű frissítési ciklust indíthatnak el az okostelefonos szegmensben, amire legjobb esetben is évtizedenként egyszer szokott sor kerülni.
Bár az Apple eddig nem sok vizet zavart a mesterséges intelligenciát övező felhajtásban, de várhatóan a következő nagy mobilszoftveres frissítésben, az iOS 18-as kiadásában különféle MI-eszközöket mutat majd be a június közepén megrendezésre kerülő Worldwide Developers Conference (WWDC) eseményen. A BofA sokfelé idézett jelentése szerint pedig ez lesz az első nagy lépés az intelliphone-ok felé, amelyek olyan koncepciókat valósítanak meg, mint a kiterjesztett valóság és a személyes MI-segédek.
A WWDC-n valószínűleg még nem mutatkoznak be a régóta várt "gyilkos applikációk", de az úgynevezett conversational AI akkor is innentől kezdene ténylegesen elterjedni a mindennapi használatban. Ez lényegében az olyan technológiák gyakorlati alkalmazását jelenti, amelyek lehetővé teszik a természetes nyelvi bevitel hatékony feldolgozását és a gépek sokkal természetesebbnek ható, intuitív kommunikációját. A BofA elemzése szerint így az MI-központú okostelefon lenne az Apple új csodafegyvere.
A mobil lehet az ideális MI-platform
Bár az új eszközöknek a mostaninál is sokkal nagyobb számítási teljesítményre lesz szükségük az MI-ágensek futtatásához, az Apple több mint 2,2 milliárd aktív okostelefonból álló telepített bázisa hatalmas lehetőséget jelent a gyátó MI-technológiáinak értékesítésére. Ezekkel pedig a BofA jóslata alapján nem lesznek képesek versenyezni a jelenlegi okostelefonok, sőt a mesterséges intelligencia fejlődésével, a kifinomultabb és személyre szabottabb funkciók megjelenésével a szakadék egyre mélyül majd közötük.
Erre a lökésre az Apple-nek lassan szüksége is lesz, legalábbis a befektetők szemszögéből nézve: bár a vállalat részvényei az elmúlt 12 hónapban is erősödtek, annak mértéke látványosan elmaradt az S&P 500-hoz, különösen pedig a technológiai ágazat más szereplőihez képest. A BofA ezt a várakozását olyan célárfolyam megjelölésével nyomatékosította, ami legalább 20 százalékos nyereséget jelentene az Apple befektetőinek a következő 12 hónapban.
A Bank of America szerint egyébként az intelliphone-ok sikerének a kulcsa a hordozhatóság, a csak rájuk jellemző szolgáltatások és az alacsonyabb árak lesznek a többi, élvonalbeli MI-technológiát képviselő eszközzel szemben. A Microsoft például nemrégiben jelentett be egy új, alapértelmezett módon MI-funkciókkal tervezett PC-kategóriát, amelytől azonban senki sem várja, hogy rövid időn belül nyugdíjba küldi a hagyományos laptopokat. Az Apple azonban képes lehet valami hasonlóra a külső fejlesztők segítségével, akikkel "új bevételszerzési réteget" is létrehozhat a maga számára.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak