Lényegében ugyanazt az ügyet vinné tovább, amiben a Microsoft nyáron megegyezett az európai felhőszolgáltatók szövetségével.

Bepanaszolta a Microsoftot versenyellenes gyakorlata miatt az Európai Bizottságnál az Alphabet/Google. Az ügy érdekessége, hogy a Google-nek ugyanaz a problémája, amiért korábban a CISPE is panaszt tett: a Microsoft olyan felhős licenckonstrukciót alakított ki a Windows Serverre, hogy azt az ügyfeleknek csak Azure-ból volt érdemes megvenniük.

A Microsoft 400 százalékos felárat fizettet azokkal az ügyfeleivel, akik a Windows Servert valamely rivális felhőszolgáltatónál akarják futtatni, sőt ők még a biztonsági frissítésekhez is csak korlátozottan és késéssel jutnak hozzá – indokolta a panaszt Amit Zavery, a Google Cloud alelnöke. A Google emellett hivatkozik a CISPE egy 2023-as tanulmányára, ami szerint az EU-s szervezetek (vállalkozások és közszféra együttesen) évente kb. egymilliárd eurót fizetnek egyfajta bírságként a Microsoftnak csak azért, mert csökkenteni akarják a függőségüket a szoftvergyártótól.

Az alelnök szerint mielőbb cselekedni kell, mert ellenkező esetben a felhőpiac egyre korlátozottabbá válik. Szabályozói lépésekre van szükség, melyek megakadályozzák a Microsoft "vendor lockját", és egyenlő versenyfeltételeket biztosítanak a piac szereplőinek. Ez azért is fontos lenne, állítják, mert a Windows Servernek, de a Microsoft egyéb termékeinek is több mint 70 százalék a piaci részesedése az európai vállalkozások körében. (Érdekes ezeket hallani egy olyan vállalat felső vezetőjétől, amelynek piaci túlhatalmát sokan csak a szétdarabolásával látják megoldhatónak.)

A hírre a Microsoft meglehetősen magabiztosan reagált. Békés úton rendezte az európai felhőszolgáltatókkal kialakult konfliktusát annak ellenére, hogy a Google akkor is a pereskedés folytatására szerette volna rávenni a CISPE-t. Miután a szervezetet nem sikerült erről meggyőznie, a Microsoft arra számít, hogy riválisa hasonlóképpen nem fogja tudni meggyőzni az Európai Bizottságot sem, írta a vállalat egy a Reutersnek küldött közleményében.

Milyen megállapodásra hivatkozik a Microsoft?

A Microsoft sokáig nem tett különbséget termékei árazásában aszerint, hogy azok hol futnak. A felhő előtérbe kerülésével azonban – ahogy a hasonló úton járó szoftvergyártók többsége –, igyekezett ügyfeleit a felhő, és nyilván elsősorban az Azure felé terelni. Emiatt egyre jobban nyílt az olló az azure-os és nem azure-os licencek árszintje között – utóbbiak kárára. Az eleve gyengébb piaci pozícióban lévő európai felhőszolgáltatók érdekvédelmi szervezete, a CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) ezért 2022-ben panasszal élt az Európai Bizottságnál, minek hatására a Microsoft már tárgyalókészebbnek mutatkozott.

A felek idén júliusban egyeztek meg, de a megállapodás a Microsoft két legnagyobb konkurensére, az AWS-re és a Google-re nem terjedt ki. A bizalmas megállapodásról kiszivárgott infók szerint a Microsoft vállalta, hogy módosítja felhős licencelési gyakorlatát, a CISPE pedig visszavonja panaszát, így Redmond mentesül az EB-vizsgálat alól. Emellett a Microsoft kártérítést is fizet a CISPE-nek és tagjainak. Később kiszivárgott, hogy a szoftveróriás állítólag két év moratóriumot vállalt a licencauditjaira a megállapodást aláíró CISPE-tagoknál.

Az AWS, amely bár szintén tagja a szervezetnek, az egyeszséget nem fogadta el, már az aláíráskor jelezte, hogy az legfeljebb néhány szolgáltatónak előnyös, de az ügyfeleknek biztosan nem.

Cloud & big data

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.