A közelmúltban a Bitport is beszámolt róla, hogy a jelentős európai felhőszolgáltatókat tömörítő CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) megállapodásra jutott a Microsofttal a felhős licencelési anomáliák ügyében. A Microsoft módosítja felhős licencelési konstrukcióit, továbbá megtéríti az európai partnereinek a bevételkiesésüket. Cserébe a CISPE-tagok visszavonják az EB-hez benyújtott panaszukat.
Auditmoratórium két évre
Több szakértőben azonban felmerült: a megállapodással, amelyből az európai piac két jelentős szereplőjét, a Google-t és az Amazon AWS-t (amely ráadásul CISPE-tag) kihagyták, lényegében csak a Microsoft nyerhet. Redmondnak nem kell foglalkoznia egy újabb költséges EU-s vizsgálattal, melynek végén valószínűleg további engedményekre kényszerült volna, ellenben lépéselőnybe kerül a legnagyobb riválisaival szemben. Emiatt továbbra is ment a találgatás: mi lehet még a CISPE-tagok és a Microsoft megállapodásában?
A The Register egy a megállapodásra rálátó, névtelenséget kérő forrása azt állítja, hogy az érintett CISPE-tagok amellett, hogy 10-30 millió euró kompenzációt kapnak, mentesülnek 24 hónapra Redmond gyártói szoftverauditja alól. Ha ez utóbbi konkrétan nem is forintosítható, valószínűleg jó ajánlat. Bár a Microsoftot a vállalati felhasználók az audit során együttműködően viselkedő szoftvergyártók közé sorolják, gyakran folytat le részleges vagy teljes auditot, ami mindig sok erőforrást-időt köt le az ügyfeleknél (egy pár éve végzett felmérés szerint az auditok időtartama az esetek több mint felében meghaladja az egy hónapot).
A brit lapnak nyilatkozók szerint az, hogy egy ilyen ajánlatot a CISPE-tagok kedvezően fogadtak, egyértelmű bizonyítéka a Microsoft piaci erejének. Vagy másként fogalmazva: az uniós felhőszolgáltatókat hatékonyan képes sarokba szorítani, hogy menjenek bele egy a Microsoftnak kedvező megállapodásba.
Az értesülést egyébként az uniós szakmai szervezet és a Microsoft sem kívánta kommentálni. Mint a The Register megjegyzi, nem valószínű, hogy a Microsoft hagyja két évig parlagon heverni licencaudit-kapacitását, így a többi piaci szereplő már készülhet egy intenzívebb auditidőszakra.
Lerázza az üldözőket?
A dolgok ekként alakulása a két legnagyobb felhős konkurensnek, az Amazonnak és a Google-nek fog fájni, illetve leginkább az ügyfeleiknek – már ha nem mennek át az Azure-ba vagy egy a megállapodást aláíró CISPE-tag felhőjébe. Az európai szolgáltatók ugyanis csak a piac töredékét fedik le. A Synergy Research egy 2022-es felmérése szerint a három amerikai cég együttesen az európai felhőpiac háromnegyedét uralja.
A Microsoft legerősebb ellenfele az öreg kontenesen (is) az AWS, míg a Google részesedése szerényebb. Hozzájuk képest az európai szereplők szinte marginálisak. Még az olyan kiterjedt ügyfélkörrel bíró cégek, mint a Deutsche Telekom, az SAP vagy az OVHCloud is legfeljebb 1-2 százalék körüli részesedéssel bírnak.
A Microsoft azonban ezzel a megállapodással ismét időt (és valószínűleg piacot) nyer, hiszen az AWS-ben és a Google Cloudban továbbra is drágábbak lesznek egyes Microsoft-szoftverek, mint az Azure-ban vagy valamelyik CISPE-tag felhőjében.
A Google mindenesetre már jelezte: nem adja fel. Továbbra is fenntartja azokat a panaszait, melyeket az uniós, a brit és az amerikai piacfelügyeleti hatóságoknak nyújtott be a Microsoft versenyellenes magatartásával kapcsolatban.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak