Kiszivárgott néhány érdekes részlete annak a megállapodásnak, melynek hatására az EU-s felhőszolgáltatók visszavonták a Microsofttal szemben az Európai Bizottsághoz benyújtott panaszukat.

A közelmúltban a Bitport is beszámolt róla, hogy a jelentős európai felhőszolgáltatókat tömörítő CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) megállapodásra jutott a Microsofttal a felhős licencelési anomáliák ügyében. A Microsoft módosítja felhős licencelési konstrukcióit, továbbá megtéríti az európai partnereinek a bevételkiesésüket. Cserébe a CISPE-tagok visszavonják az EB-hez benyújtott panaszukat.

Auditmoratórium két évre

Több szakértőben azonban felmerült: a megállapodással, amelyből az európai piac két jelentős szereplőjét, a Google-t és az Amazon AWS-t (amely ráadásul CISPE-tag) kihagyták, lényegében csak a Microsoft nyerhet. Redmondnak nem kell foglalkoznia egy újabb költséges EU-s vizsgálattal, melynek végén valószínűleg további engedményekre kényszerült volna, ellenben lépéselőnybe kerül a legnagyobb riválisaival szemben. Emiatt továbbra is ment a találgatás: mi lehet még a CISPE-tagok és a Microsoft megállapodásában?

A The Register egy a megállapodásra rálátó, névtelenséget kérő forrása azt állítja, hogy az érintett CISPE-tagok amellett, hogy 10-30 millió euró kompenzációt kapnak, mentesülnek 24 hónapra Redmond gyártói szoftverauditja alól. Ha ez utóbbi konkrétan nem is forintosítható, valószínűleg jó ajánlat. Bár a Microsoftot a vállalati felhasználók az audit során együttműködően viselkedő szoftvergyártók közé sorolják, gyakran folytat le részleges vagy teljes auditot, ami mindig sok erőforrást-időt köt le az ügyfeleknél (egy pár éve végzett felmérés szerint az auditok időtartama az esetek több mint felében meghaladja az egy hónapot).

A brit lapnak nyilatkozók szerint az, hogy egy ilyen ajánlatot a CISPE-tagok kedvezően fogadtak, egyértelmű bizonyítéka a Microsoft piaci erejének. Vagy másként fogalmazva: az uniós felhőszolgáltatókat hatékonyan képes sarokba szorítani, hogy menjenek bele egy a Microsoftnak kedvező megállapodásba.

Az értesülést egyébként az uniós szakmai szervezet és a Microsoft sem kívánta kommentálni. Mint a The Register megjegyzi, nem valószínű, hogy a Microsoft hagyja két évig parlagon heverni licencaudit-kapacitását, így a többi piaci szereplő már készülhet egy intenzívebb auditidőszakra.

Lerázza az üldözőket?

A dolgok ekként alakulása a két legnagyobb felhős konkurensnek, az Amazonnak és a Google-nek fog fájni, illetve leginkább az ügyfeleiknek – már ha nem mennek át az Azure-ba vagy egy a megállapodást aláíró CISPE-tag felhőjébe. Az európai szolgáltatók ugyanis csak a piac töredékét fedik le. A Synergy Research egy 2022-es felmérése szerint a három amerikai cég együttesen az európai felhőpiac háromnegyedét uralja.

A Microsoft legerősebb ellenfele az öreg kontenesen (is) az AWS, míg a Google részesedése szerényebb. Hozzájuk képest az európai szereplők szinte marginálisak. Még az olyan kiterjedt ügyfélkörrel bíró cégek, mint a Deutsche Telekom, az SAP vagy az OVHCloud is legfeljebb 1-2 százalék körüli részesedéssel bírnak.

A Microsoft azonban ezzel a megállapodással ismét időt (és valószínűleg piacot) nyer, hiszen az AWS-ben és a Google Cloudban továbbra is drágábbak lesznek egyes Microsoft-szoftverek, mint az Azure-ban vagy valamelyik CISPE-tag felhőjében.

A Google mindenesetre már jelezte: nem adja fel. Továbbra is fenntartja azokat a panaszait, melyeket az uniós, a brit és az amerikai piacfelügyeleti hatóságoknak nyújtott be a Microsoft versenyellenes magatartásával kapcsolatban.

Cloud & big data

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.