Abban mindenki egyetért, hogy a digitális transzformáció kulcsfontosságú a vállalatok növekedéséhez, de csak töredéküknek van hozzá szakembere.

Bár a cégek 90 százaléka stratégiai jelentőségűnek tartja a digitális transzformációt, mindössze 15 százalékuknál van meg hozzá minden szükséges tudás – állítja az a felmérés, amit a Müncheni Műszaki Egyetem és az SAP által létrehozott kutatási platform, az Initiative for Digital Transformation (IDT) készített idén tavasszal 18 országban. A második alkalommal elvégzett kutatás ráadásul romló tendenciát mutat: 2015-ben még csak minden második válaszadó mondta, hogy cége nem rendelkezik olyan csapattal, amely képes végigvinni a digitális átalakulást, idén viszont már 64 százalékuknak ez volt a véleménye.

Bárki kérdezi, ugyanarra jut

A felmérésből kiolvasható tendenciák nem sok újdonságot mutatnak a többi hasonló témájú kutatáshoz képest. A digitális transzformáció fontossága egyre nyilvánvalóbb. A vállalkozások 45 százalékánál szerint például a digitalizáció komoly fenyegetést jelent meglévő üzleti modelljére. A Fujitsu egy tavalyi felmérése: abban a cégvezetők fele mondta azt, hogy szervezete 2021-re nem fog létezni a jelenlegi formájában.

De nem csak a veszélyek, hanem az előnyök is egyre nyilvánvalóbbak: a németek felmérésében a válaszadók 56 százaléka szerint az új technológiák segítik abban, hogy jobban megértsék az ügyfeleiket, és abban is, hogy új üzleti modelleket tudjanak bevezetni. Abban azonban már bizonytalanabbak, hogy mi lesz ez a jövő. Mindössze felük rendelkezik valamilyen elképzeléssel a cége digitális jövőjéről, 37 százalékuknál dolgoztak ki átállási stratégiát, konkrét forgatókönyvük a megvalósításra pedig mindössze 26 százalékuknak van.

Hasonló kép rajzolódott ki egyébként az Enterprise Strategy Group egy idén tavasszal publikált elemzéséből is: 40 százalék körüli azoknak a cégeknek az aránya, akik már valamilyen lépést tettek a digitális átalakulás irányába.

Ember kell ehhez (is)

A mostani felmérés legérdekesebb állítása, hogy a vállatok nagy többségénél hiányzik a digitális transzformációhoz szükséges szaktudás. Ugyanakkor mindössze 16 százalékuk tesz aktívan azért, hogy azt előteremtse. (A PwC idei Digitális IQ felmérése is hasonló, bár ennél valamivel pozitívabb képet mutat.)

A válaszadóknak rangsorolni is kellett a digitális képességeket. Az első helyre az informatikai biztonsági ismereteket kerültek, majd a mobil technológiákkal kapcsolatos tudás, és az az üzleti működés átalakításához elengedhetetlen menedzsmentismeretek szerepeltek. Az évek óta terítéken lévő témák – a big data, a felhő, a dolgok internete (IoT) – csak ezek után jöttek a sorba.

 
IDT Skills for Digital Transformation 2017
Create bar charts


A két évvel ezelőtti felméréshez képest némileg átrendeződött az ismeretek rangsora (lásd a grafikont) – két új elemmel bővült is, a mesterséges intelligenciával és a blockchain technológiával –, de ami még látványosabb, hogy nőtt a gap a kulcsfontosságúnak ítélt képességek és azok megléte között. Például a digitális biztonsággal kapcsolatos tudás két éve is idén is az első helyre futott be, közel azonos arányban jelölték a válaszadók rendkívül fontosnak vagy fontosnak. Ugyanakkor a 2015-ös felmérésben a válaszadók 67 százaléka nyilatkozott úgy, hogy megvan ez a tudás cégen belül, míg idén csak 45 százalékuk állította ugyanezt.

Az IDT Skills for Digital Transformation 2017 kutatás teljes anyaga innen [PDF] tölthető le.

Közösség & HR

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.